fot. Monika Tomaszek

Ks. bp W. Śmigiel podczas 32. rocznicy powstania Radia Maryja: Media katolickie są jednym z gwarantów pluralizmu i dążenia do prawdy o człowieku, świecie i Kościele

Media katolickie są jednym z gwarantów pluralizmu i dążenia do prawdy o człowieku, świecie i Kościele. Papież Franciszek w swoim nauczaniu przestrzega współczesnego człowieka przed różnymi formami totalitaryzmów i ideologiczną kolonizacją, która stara się spłaszczyć rzeczywistość i pozbawić człowieka żywej wiary w Boga. Lekarstwem na taki świat jest odważne dążenie do prawdy, dyskusja na argumenty, unikanie agresji, kłamstwa, nienawiści oraz próba budowania mostów, a nie ciągłe rozpalanie ducha wojny i zemsty. Niestety, współczesny świat pełen jest napięć, konfliktów, brutalnych wojen. Bardzo byśmy chcieli, aby w naszym domu, któremu na imię Polska, panował pokój i duch roztropnej troski o dobro wspólne. Katolickie media mają w tym pomagać, gdyż kierują się zasadą służby Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi – oznajmił podczas obchodów 32. rocznicy Radia Maryja ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

W sobotę Rodzina Radia Maryja spotkała się, by świętować 32. rocznicę powstania katolickiej rozgłośni. Pielgrzymi dziękowali za media, które niosą prawdę w czasach trudnych. Ordynariusz diecezji toruńskiej podkreślił, że Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe odwołują się do nauczania Kościoła, ale poruszają także ważne współczesne problemy.

Każdego dnia od 32 lat – pomimo zmieniających się uwarunkowań, zawirowań historii, o których usłyszeliśmy w liście Prezydenta RP – słyszymy słowa: „Tu Radio Maryja, katolicki głos w twoim domu”. Dziś to już nie tylko Radio Maryja, ale Telewizja Trwam, Nasz Dziennik, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i świętego Jana Pawła II, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, Park Pamięci Narodowej oraz interaktywne muzeum, które odwiedzających zaprosi do pouczającej podróży po historii Polski i chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Jestem przekonany, że radio, które szanuje wrażliwość chrześcijan, odwołuje się do nauczania Kościoła i odważnie podejmuje współczesne problemy, jest nie tylko potrzebne, ale konieczne wolnej, demokratycznej Polsce – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel.

Metropolita toruński podkreślił, że media katolickie są jednym z gwarantów dążenia do prawdy o Kościele, świecie, człowieku.

Media katolickie są jednym z gwarantów pluralizmu i dążenia do prawdy o człowieku, świecie i Kościele. Papież Franciszek w swoim nauczaniu przestrzega współczesnego człowieka przed różnymi formami totalitaryzmów i ideologiczną kolonizacją, która stara się spłaszczyć rzeczywistość i pozbawić człowieka żywej wiary w Boga. Lekarstwem na taki świat jest odważne dążenie do prawdy, dyskusja na argumenty, unikanie agresji, kłamstwa, nienawiści oraz próba budowania mostów, a nie ciągłe rozpalanie ducha wojny i zemsty. Niestety, współczesny świat pełen jest napięć, konfliktów, brutalnych wojen. Bardzo byśmy chcieli, aby w naszym domu, któremu na imię Polska, panował pokój i duch roztropnej troski o dobro wspólne. Katolickie media mają w tym pomagać, gdyż kierują się zasadą służby Bogu, Ojczyźnie i człowiekowi – wskazał ordynariusz diecezji toruńskiej.

Na koniec ks. bp Wiesław Śmigiel podziękował za działalność Radia Maryja.

Święty Tomasz z Akwinu powiedział kiedyś, że boi się czytelnika tylko jednej książki. Parafrazując to zdanie, można powiedzieć, że trzeba się lękać braku pluralizmu w świecie mediów, dlatego dziękujemy, iż jest Radio Maryja i środowisko z nim związane. Dziękujemy za to, że środowisko to ewangelizuje, katechizuje, pomaga w modlitwie, porusza ważne problemy moralne i społeczne, ukazuje bogactwo Kościoła, który nie tylko strzeże depozytu wiary, ale też stara się odpowiadać na pytania, które stawia sobie współczesny człowiek. Bardzo dziękujemy za patriotyzm, programy prorodzinne i uwrażliwiające na wartość ludzkiego życia – akcentował ks. bp Wiesław Śmigiel.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl