Podkarpackie: Ulicami miast przeszły Orszaki Trzech Króli

Na Podkarpaciu Orszaki Trzech Króli w poniedziałek przeszły ulicami m.in. Rzeszowa, Krosna, Sanoka, Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Mielca, Przemyśla i Jarosławia. W rzeszowskim orszaku wzięło udział blisko 20 tys. osób.

W Rzeszowie orszak przeszedł po raz ósmy. Podobnie jak w latach poprzednich, wyruszył spod hali Podpromie i głównymi ulicami dotarł na rynek. Jego scenariusz składał się z pięciu scen, wśród nich m.in. przygotowano Walkę Dobra ze Złem, pokłon Trzech Króli. Tegoroczne hasło: „Rzeszów zabrzmi dziś kolędą, bo ogłaszać cuda będą” nawiązywało do tradycji kolędowania.

Dla uczestników rzeszowskiego orszaku przygotowano 20 tys. papierowych koron, 10 tys. śpiewników, a także herbatę i pierniki. Dostępna była również aplikacja na smartfony, w której znajdowały się teksty ponad 200 kolęd i pastorałek. Organizatorzy ogłosili również konkurs plastyczny „Moja ulubiona kolęda”. Prace można przesyłać do 10 stycznia br.

W Jarosławiu, który był pierwszym miastem w regionie, gdzie wzorem Warszawy zorganizowano takie przedsięwzięcie, ulicami miasta przeszły cztery orszaki. W południe Orszak Azjatycki wyruszył z kościoła Miłosierdzia Bożego, Orszak Afrykański – z kościoła Franciszkanów, Orszak Europejski – z kościoła Chrystusa Króla, a z jarosławskiej Kolegiaty – Orszak świętej Rodziny. Wszystkie spotkały się na miejscowym rynku.

Wielotysięczne orszaki przeszły również ulicami m.in.: Krosna, Jasła, Sanoka, Przemyśla, Lubaczowa, Stalowej Woli, Mielca, Rudniak nad Sanem, Głogowa Małopolskiego i Tarnobrzegu. Po raz pierwszy w tym roku orszak zorganizowano w Ciesznowie k. Lubaczowa.

PAP

drukuj