fot. PAP/Maciej Kulczyński

Ulicami Wrocławia przeszedł 10. Orszak Trzech Króli

W poniedziałek ulicami Wrocławia, pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” przeszedł jubileuszowy 10. Orszak Trzech Króli. „Jezus daje nam coś wielkiego, dar odkupienia, dar miłości i dar pokoju” – mówił do uczestników orszaku metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny.

Według organizatorów we wrocławskim orszaku wzięło udział ponad 20 tys. mieszkańców.

Orszak Trzech Króli wyruszył z placu Katedralnego, a następnie przeszedł ulicą Katedralną, św. Jadwigi, placem Nowy Targ, placem Dominikańskim i ulicą Oławską i dotarł na wrocławski Rynek, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.

W kolumnie orszakowej pojawiły się wszystkie dotychczasowe „Święte Rodziny” począwszy od rodziny małego Franciszka, który grał rolę pierwszej „Bożej Dzieciny” w 2011 roku. Pojawiła się też nowa postać – św. Jan Chrzciciel, patron Wrocławia. W pochodzie po raz kolejny wziął też udział Latarnik Wrocławski. W rolę Trzech Królów wcielili się strażnicy miejscy.

„Uczestniczymy w tej wspaniałej uroczystości już po raz dziesiąty. Po raz dziesiąty przychodzimy, idąc za Gwiazdą Betlejemską, do żłóbka pana Jezusa, żeby oddać mu pokłon, żeby pana Jezusa uczcić i oddać mu nasze dary” – powiedział metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny do uczestników orszaku.

„My przynosimy przede wszystkim dar naszego serca, dar miłości, dar wiary (..) a co nam daje pan Jezus? Pan Jezus daje nam miłość, dar odkupienia, przynosi nam pokój i puka do naszych serc. To jest coś wielkiego” – mówił ksiądz arcybiskup.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił uwagę, że z roku na rok orszak gromadzi coraz więcej uczestników.

„Trzej Królowie pokazali nam, że aby spotkać narodzonego Chrystusa trzeba wyruszyć w drogę i my w tę drogę wspólnie wyruszyliśmy. Życzę wam wszystkim, abyśmy narodzonego Chrystusa na końcu tej drogi znaleźli, ale żebyśmy nie zgubili tego, co jest ważne podczas wspólnego wędrowania. Byśmy byli wobec siebie życzliwi, dobrzy i wzajemnie się kochali i wspierali” – apelował prezydent Wrocławia.

W trakcie Orszaku prowadzona była zbiórka pieniędzy na wsparcie dzieci korzystających z prowadzonego przez Caritas Centrum dla Dzieci i Młodzieży. Jak tłumaczył wcześniej rzecznik Caritasu Archidiecezji Wrocławskiej Paweł Trawka, zebrane fundusze przeznaczone zostaną na wyposażenie kuchni, w której dzieci będą uczyły się samodzielnego przygotowywania posiłków.

Patronat nad tegorocznym orszakiem objęli metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

PAP

drukuj