fot. Monika Bilska

Ks. bp W. Śmigiel: Awantury i egoizm potrafią zniszczyć nawet najpiękniejsze dzieło

Awantury i egoizm potrafią zniszczyć nawet najpiękniejsze dzieło, a to powinno być przestrogą dla nas wszystkich – powiedział w Święto Konstytucji 3 Maja ordynariusz toruński ks. bp Wiesław Śmigiel. Podkreślił, że w czasie pandemii „człowiek staje w prawdzie o sobie”.

Ks. bp Wiesław Śmigiel w niedzielę w toruńskiej katedrze pw. świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty przewodniczył Mszy świętej w intencji ojczyzny, w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

„Wspominamy dziś ustanowienie Konstytucji 3 Maja, najstarszej w Europie i drugiej na świecie po amerykańskiej. Została ona uchwalona w dramatycznych okolicznościach, bardzo trudnych, wśród sporów, głębokiego kryzysu państwa. Stała się symbolem historycznego kompromisu. Miała być drogą odnowy i umocnienia narodu. Niestety, wewnętrzne konflikty tak potężne, że nie zdołano ich przezwyciężyć, zostały wykorzystane przez ówczesne mocarstwa i sprawiły, że radość z konstytucji nie trwała długo” – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel.

Ordynariusz diecezji toruńskiej podkreślił, że „awantury i egoizm potrafią zniszczyć nawet najpiękniejsze dzieło, a to powinno być przestrogą dla nas wszystkich”.

„Pandemia wydobywa z człowieka to, co najlepsze, ale niestety może również sprowokować złość, niechęć, egoizm. Człowiek staje w prawdzie o sobie. Potrzeba dziś wielkiego wysiłku nas wszystkich, by to dobre i szlachetne zwyciężyło. +Nie dajmy się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężajmy+” – przestrzegał.

Biskup toruński zaznaczył, że czas zagrożenia i głęboki kryzys, który w związku z pandemią dotknął niemal wszystkich sfer życia, zachęca do żarliwej modlitwy, która wypływa z troski o zdrowie i życie, ale też z troski o przyszłość. Wyraził nadzieję, że tak, jak w historii udało się nam pokonać potężne przeciwności, co zdawało się po ludzku nie do pokonania, tak i w obecnej sytuacji wyjdziemy obronną ręką.

„Zapewne na nowo przyjdzie nam przemyśleć hierarchie wartości i uświadomić sobie, co jest w życiu naprawdę ważne. Prawdopodobnie będziemy musieli ponieść jeszcze wiele trudów, aż na nowo zostanie przywrócone bezpieczeństwo zdrowotne, ale też to ekonomiczne, bytowe. (…) Mam nadzieję, że już rozpoczęliśmy proces powrotu do normalnego życia. Oby tak się stało. Doświadczenie pandemii uczy, że nasze ludzkie zabezpieczenia, prognozy i plany są bardzo potrzebne, ale musimy mieć nadzieję, że w jednej chwili mogą lec w gruzach” – pokreślił duchowny.

Ks. bp Wiesław Śmigiel podziękował za zaangażowanie w walce z pandemią władzom Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego, służbie zdrowia i służbom mundurowym oraz wolontariuszom.

Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja z uroczystą Mszą św. w Toruniu zwykle odbywały się na Rynku Staromiejskim, ale w tym roku, ze względu pandemię koronawirusa obyły się w katedrze i to z ograniczoną liczbą wiernych. Zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami mogło w nich uczestniczyć tylko 91 osób.

PAP

drukuj