fot. twitter.com/michalski_artur

Białoruś: wirtualne obchody Święta Narodowego 3 Maja

Wirtualne obchody święta Konstytucji 3 Maja zorganizowała w niedzielę ambasada RP w Mińsku. W konferencji wideo wzięli udział dyplomaci i przedstawiciele organizacji polskich na Białorusi, w tym Związku Polaków na Białorusi i Polskiej Macierzy Szkolnej.

„Obchodzimy dziś święto Konstytucji 3 Maja, pierwszej konstytucji w Europie i drugiej w świecie” – mówił ambasador RP Artur Michalski, dziękując mieszkającym na Białorusi Polakom za udział w uroczystościach, a także za to, że angażują się w pielęgnowanie polskiego języka i tradycji.

Dyplomata przypomniał, że dzień wcześniej obchodzony był Dzień Flagi, a także Dzień Polonii i Polaków za granicą.

„1 maja minęło 16 lat od wstąpienia Polski do UE, wspólnoty niepodległych narodów” – wskazał Artur Michalski.

„Mamy na Białorusi spadkobierców tradycji Konstytucji 3 Maja – naszych weteranów, kombatantów Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Jest ich niewielu, ale nadal świadczą o ciągłości tradycji” – mówił konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Z krótkimi wystąpieniami i pozdrowieniami wystąpili także konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, kierownik wydziału konsularnego ambasady RP w Mińsku Piotr Apostolidis i dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński.

„Z okazji 3 maja złożyliśmy dziś kwiaty na mogiłach powstańców styczniowych w obwodzie grodzieńskim” – wskazała prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Jak podkreśliła, spadkobiercami Konstytucji 3 Maja są potomkowie Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w tym Białorusini i Polacy.

„To nasze wspólne dziedzictwo, z którego możemy być dumni” – powiedziała.

„Te święta majowe są fundamentalne dla naszej tożsamości narodowej, niezależnie od tego, czy jesteśmy poza granicami RP, czy w macierzy. To dodaje nam jedności i siły w odradzaniu polskości na terenie dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów” – powiedział prezes Polskiej Macierzy Szkolnej Stanisław Sienkiewicz.

W czasie uroczystości odśpiewano hymn narodowy, a dzieci uczące się języka polskiego recytowały wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl