By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37535839

MSZ: Teksty o Konstytucji 3 maja w 63 krajach; dobiega końca kampania o wybitnych Polkach

Teksty przybliżające Konstytucję 3 maja ukazały się w 22 językach w 63 krajach; przekaz o wybitnych Polkach miał 2 mln odsłon w mediach społecznościowych – powiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, podsumowując dwie kampanie.

„Dwa tygodnie temu mieliśmy okazję świętować 230. rocznicę przyjęcia Konstytucji 3 maja, pomimo obostrzeń pandemicznych, to świętowanie miało wymiar globalny i widowiskowy” – powiedział w środę wiceminister.

Dodał, że „dziedzictwo ostatniego z Jagiellonów, kontynuowane przez twórców Konstytucji 3 maja, stanowi źródło, z którego mogą czerpać nie tylko Polska, ale też Litwa, Estonia, Ukraina, Białoruś czy Mołdawia” i do dziś inspiruje.

„Z tego powodu obchody miały wymiar międzynarodowym, w szczególności bilateralny, polsko-litewski. Od ponad roku obydwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych pracowały nas wspólnymi projektami obchodów” – powiedział wiceszef MSZ.

Przypomniał wizytę prezydentów Litwy, Łotwy Estonii i Ukrainy i ich udział w obchodach 3 maja w Warszawie, wizytę premiera Morawickiego w Wilnie i spotkanie z Ingridą Šimonyte, a także przesłanie szefów MSZ obu krajów, w którym Zbigniew Rau i Gabrielus Landsbergis odnieśli się do wspólnej historii i strategicznego partnerstwa między obu krajów.

Zwrócił uwagę na wystawy w Niderlandach, Niemczech, Czechach, Słowacji, Bułgarii oraz koncerty, zwłaszcza na Kwirynale, a także w Edynburgu, Petersburgu, i Limie.

„W prasie w 63 państwach w 22 językach ukazały się łącznie 92 teksty poświęcone rocznicy Konstytucji, których autorami byli m in prezydent Andrzej Duda, prezes IPN Jarosław Szarek, prof. Zdzisław Krasnodębski, a w Madrycie i Mediolanie ukazały się artykuły historyków w czasopismach historycznych” – wyliczał Szynkowski vel Sęk.

Dodał, że polskie placówki promowały też wydaną przez Muzeum Historii Polski książkę brytyjskiego profesora Richarda Butterwicka „The Constitution of 3 May 1791”.

Przypomniał też okoliczościowy koncert „Strasznego Dworu” – opery, którą Stanisław Moniuszko „stworzył w cieniu mitu Konstytucji 3 maja i ducha dziedzictwa Rzeczypospolitej obojga narodów”; zwrócił uwagę na układankę, której 500 elementów składa się w obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 maja 1791” i na animację opisującą namalowane postaci.

„Dobiega końca inna akcja wizerunkowa promująca Polskę i Polaków za granicą – mowa o kampanii Outstanding Polish Women” – powiedział wiceszef MSZ.

Zaznaczył, że o ile w kampanii o Konstytucji 3 maja postawiono na bardziej tradycyjny przekaz, akcja promująca wybitne Polki jest ukierunkowana bardziej na media elektroniczne.

„Przekaz o wybitnych Polkach dotarł do użytkowników social mediów ponad 2 mln razy, na Twitterze kampania do dnia dzisiejszego uzyskała niespełna milion wyświetleń, na Facebooku niespełna 70 tys. wyświetleń” – poinformował.

Dodał, że platformami kampanii stały się także kanał poland.pl oraz instytuty polskie i placówki zagraniczne na całym świecie.

Przypomniał, że kampania przybliżająca wkład Polek w naukę, sztukę, literaturę, sport, ich działalność społeczną i polityczną, rozpoczęła się od plenerowej wystawy otwartej 24 marca – w dniu pamięci Polaków ratujących Żydów – od prezentacji Ireny Sendlerowej.

Kampania objęła także Marię Skłodowską-Curie, Wisławę Szymborską, Olgę Tokarczuk, Olgę Boznańską, Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, Wandę Rutkiewicz, Annę Walentynowicz, Marię Siemionow, oraz osiem pierwszych posłanek, gdy kobiety w Polsce zdobyły prawa wyborcze.

Odnosząc się do sprawy zakupu podparyskiego domu Marii i Pierre’a Curie, wiceminister powtórzył, że „sprawa jest na bardzo wstępnym etapie weryfikacji, po pierwsze historii i związania tego domu z małżeństwem Curie”. Dodał, że służby dyplomatyczne pozostają w stałym kontakcie z właścicielem nieruchomości.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl