fot. facebook.com/syberyjskibialystok

Przełożona konsekracja nowego kościoła w syberyjskim Białymstoku

Z powodu pandemii i związanej z nią sytuacją w Rosji przełożona została planowana na 13 czerwca konsekracja odbudowanego po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok. Obecnie najbardziej prawdopodobną datą jest wiosna 2021 r.

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony za chlebem i założyli osadę. Pożar świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Pieniądze na odbudowę w ramach akcji „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie” zbierała przez blisko dwa lata parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok, gdzie – choć nieliczni – żyją jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX w.

Zbiórka ruszyła w połowie 2017 r. Z końcem kwietnia 2019 r. ogłoszono, że dzięki wsparciu osób indywidualnych i instytucji z Polski i zagranicy, m.in. środowisk polonijnych, udało się zebrać potrzebną kwotę, aby postawić nową kaplicę.

Odbudowa ruszyła rok temu, budynek jest drewniany, a całość projektu oparta na oryginalnej bryle kościoła z 1908 r. Nowy obiekt jest jednak znacznie mniejszy, łącznie z poddaszem jego powierzchnia nie przekracza 100 mkw., ale na potrzeby obecnej społeczności syberyjskiego Białegostoku jest wystarczająca.

Oprócz części sakralnej, w budynku jest też miejsce, w którym będzie można prowadzić aktywizację i edukację miejscowych dzieci. Na strychu zaś miejsce noclegowe, które będzie wykorzystywane np. przez duchownych przyjeżdżających do wsi w obowiązkach duszpasterskich.

Pierwsza Msza św., jeszcze w niewykończonym budynku, odbyła się podczas minionego Bożego Narodzenia. Konsekracja była planowana na 13 czerwca 2020 r., w dzień patrona tej świątyni św. Antoniego z Padwy.

Jak poinformowała jednak w czwartek Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie” odpowiada za kontakty z mediami, wyświęcenie kościoła zostało przeniesione na późniejszy termin.

Zdecydował o tym ordynariusz katolickiej diecezji w Nowosybirsku ks. bp Joseph Werth. Powodem jest pandemia i związana z nią sytuacja w Rosji, gdzie liczba przypadków COVID-19 przekroczyła pół miliona.

„Obecnie najbardziej prawdopodobną datą jest wiosna 2021 r. Nowa data podana zostanie, gdy sytuacja się uspokoi i będzie możliwe realne zaplanowanie wydarzenia” – zaznaczyła Agnieszka Kaniewska.

W związku z pandemią na pewien czas wstrzymano urządzanie wnętrza kościoła, ale prace zostały wznowione. Część wyposażenia jest już gotowa, m.in. ławki, stoły, ołtarz czy ambona.

Agnieszka Kaniewska poinformowała, że podobnie jak w kościele sprzed pożaru znajdą się tam obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej, patrona świątyni św. Antoniego z Padwy i kopia obrazu Eugeniusza Kazimirowskiego „Jezus Miłosierny”, który jest w Wilnie. W świątyni będzie też miejsce na rycinę upamiętniającą tragiczną historię mieszkańców wioski z lat 1937-1938.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl