fot. PAP/Paweł Supernak

Wystawa „Wypędzą nas i zabiją. Losy Dzieci Zamojszczyzny w 80. rocznicę Akcji Zamość”

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, otworzył w Warszawie wystawę „Wypędzą nas i zabiją. Losy Dzieci Zamojszczyzny w 80. rocznicę Akcji Zamość”.

Ekspozycja została przygotowana przez historyków z Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. Opowiada o najmłodszych, którzy podczas II wojny światowej zostali objęci przymusowymi wysiedleniami w celu założenia na Zamojszczyźnie osad dla Niemców.

Szef resortu kultury powiedział, że poprzez wybrane fragmenty relacji świadków i ocalałych wystawa dotyka tematu nieludzkiego cierpienia najmłodszych i woli przetrwania.

https://twitter.com/kultura_gov_pl/status/1689571699866451969

Minister prof. Piotr Gliński zachęcił wszystkich do zapoznania się z losami dzieci Zamojszczyzny. Odniósł się do tragicznych wydarzeń za naszą wschodnią granicą.

Nie sposób nie czytać, nie odbierać tej wystawy przez pryzmat niestety współczesności. Odpowiedzialność, w Polsce i w Europie, za to, aby takie tragedie i nieludzkie czasy nie powróciły, jest nakazem chwili. One jednak wracają z uwagi przede wszystkim na zbrodnie Federacji Rosyjskiej oraz na brak odpowiedzialności, przede wszystkim we współczesnej Europie w obszarze działań politycznych. Zagrożenia i ryzyka wciąż istnieją, dlatego ta wystawa jest tak ważna. Musimy wciąż przypominać o trudnej historii –  powiedział prof. Piotr Gliński.

Ekspozycja będzie dostępna do 1 września 2023 roku w galerii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Okno na Kulturę”.

W sierpniu 1943 r. zakończyła się tzw. Akcja Wilkołak, niemiecka akcja wysiedleńczo-pacyfikacyjna stanowiąca drugi etap masowych wysiedleń ludności polskiej z Zamojszczyzny. Niemcy pozbawili domów ok. 110 tys. Polaków.  Dzieci stanowiły aż jedną trzecią wszystkich wysiedlonych.

Wywózki prowadzono w nieludzkich warunkach. Polaków umieszczano w obozach przesiedleńczych i koncentracyjnych. W ramach zaplanowanej eksterminacji zamordowanych zostało ok. 10 tys. dzieci Zamojszczyzny. Kolejne 4,5 tys. zostało poddanych germanizacji.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Norymberdze uznał mord i rabunek polskich dzieci za ludobójstwo.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl