fot. PAP/EPA

Węgry otrzymają pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy

Po wprowadzeniu ustawy o ochronie suwerenności Węgry powołują urząd, który ma badać organizację korzystające z niedozwolonej pomocy finansowej z zagranicy.

W połowie grudnia parlament Węgier przyjął ustawę o suwerenności. W myśl tego projektu zarządzanie organizacjami pozarządowymi lub politycznymi i ich finansowanie ma być bardziej transparentne oraz przejrzyste. Zakłada ona, że kandydaci w wyborach – i osoby ich wspierające – korzystający z niedozwolonej pomocy finansowej z zagranicy, będą zagrożeni karą pozbawienia wolności do trzech lat. Węgry podobnie jak Polska czekają na wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy. Węgierski minister rozwoju regionalnego poinformował, że ten impas powoli ustępuję.

Jeśli chodzi o Fundusz Odbudowy, otrzymujemy właśnie pierwszą zaliczkę. Jesteśmy przekonani, że potem będziemy mieli stały dopływ środków na projekty z tego funduszu” – powiedział Tibor Navracsics, minister rozwoju regionalnego Węgier.

Swojego niezadowolenia nie kryje Departament Stanu Stanów Zjednoczonych.

„To prawo jest niezgodne z naszymi wspólnymi wartościami demokracji, swobody jednostki i rządów prawa” – poinformował Departament Stanu USA.

W ramach funduszy KPO dla Węgier przewidziano 22 mld euro. Wartość węgierskiego planu odbudowy wynosi 10 miliardów 400 milionów euro, w tym 6,5 mld w dotacjach oraz 3,9 mld w pożyczkach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl