fot. twitter.com/SiecObywatelska

Watchdog Polska zarzuca TK pośpiech i celowe działanie na korzyść „Lux Veritatis”

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zarzuca Trybunałowi Konstytucyjnemu pośpiech w badaniu konstytucyjności przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Organizacja próbuje też powiązać prace Trybunału z procesem przeciwko Fundacji „Lux Veritatis”.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wytoczyła nadawcy TV Trwam sprawę dotyczącą rzekomego nieudostępnienia informacji o wydatkowaniu środków publicznych. Podstawą stał się art 23. ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Zarówno ten artykuł, jak i szereg innych przepisów ustawy, zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska. Trybunał miał się zająć wnioskiem w minioną środę, jednak ostatecznie rozprawę przesunięto na grudzień.

Tuż przed planowanym posiedzeniem Watchdog zarzucił Trybunałowi pośpiech. Insynuował też, że może chodzić o to, by wyrok zapadł przed zakończeniem procesu przeciwko „Lux Veritatis”. Z taką oceną nie zgadza się poseł PiS Jan Mosiński.

– Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją wpłynął bodajże w lutym tego roku, więc 8 miesięcy to nie jest nagły tryb, jak sugeruje Watchdog Polska. Również nieuprawnionym jest zarzut, że wiąże rozpatrzenie tego z Fundacją „Lux Veritatis”. Natomiast moim zdaniem właśnie niejasność, nieprecyzyjność zapisu o dostępie do informacji publicznej powoduje, że mogą zapadać – czy też zapadały – wyroki, które mogą być niezgodne z konstytucją. Właśnie ta nieprecyzyjność zapisu dotyczącego udostępniania informacji publicznych – co jest informacją publiczną, jaki to jest obowiązek itd. – powoduje, że wiele organizacji wykorzystuje to, aby w jakiś sposób nękać poszczególne podmioty – zwrócił uwagę polityk.

Rozprawa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wniosku I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej ma się odbyć 15 grudnia. Z kolei na 9 grudnia wyznaczono termin kolejnego posiedzenia sądu w sprawie wytoczonej przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl