fot. pixabay.com

TK sprawdzi zgodność z konstytucją przepisów dot. zabrania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o 50 km/h

Trybunał Konstytucyjny ma sprawdzić, czy zabieranie prawa jazdy po przekroczeniu prędkości o 50 km/h jest zgodne z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska.

W sytuacji, kiedy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość, jedynym dowodem na to jest informacja organu kontroli ruchu drogowego. Według I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Manowskiej, narusza to przepisy ustawy zasadniczej, dlatego we wniosku skierowanym do Trybunału prezes zaskarżyła dwie przesłanki.

Jedna z nich dotyczy właśnie przekraczania prędkości na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 kilometrów na godzinę, a druga sytuacji, w której kierujący przewozi więcej osób, niż wynika to z liczby miejsc określonej w dowodzie rejestracyjnym.

Zdaniem I prezes SN nadanie organowi kontroli ruchu drogowego, głównie policji, kompetencji do arbitralnego decydowania o zatrzymaniu prawa jazdy – bez możliwości weryfikacji – nie jest „do pogodzenia z zasadami obowiązującymi w demokratycznym państwie prawnym”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl