fot. PAP/Radek Pietruszka

Senatorowie zajmą się ustawą o TK

Senat zajmie się teraz nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, która ma zażegnać konflikt wokół Trybunału. Projekt ustawy przyjął wczoraj Sejm. Według Prawa i Sprawiedliwości ustawa przecina spory dotyczące TK.

Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, natomiast część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej. Politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli zaskarżenie przepisów do TK. Wcześniej Prezes Trybunału Andrzej Rzepliński mówił także o niezgodności ustawy z ustawą zasadniczą.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący Sejmowej Komisji Sprawiedliwości na antenie TV Trwam przypomina, że istnieje zasada domniemania konstytucyjności.

Prezes TK uzurpuje sobie prawo, że ustawy zgodne z Konstytucją to te, które Trybunał oceni i tak uzna. Gdyby zastosować tę zasadę, to każdy obywatel może powiedzieć: „Ja tej ustawy nie widzę. Nie będę się do niej stosować, bo Trybunał jeszcze jej nie zbadał”. To jest krok w stronę anarchizacji życia – mówił Stanisław Piotrowicz.

We wtorek Sejm przeprowadził drugie czytanie projektu nowej ustawy o TK – powstałego po rozpatrzeniu projektów PiS, PSL, Kukiz’15 oraz obywatelskiego, zgłoszonego przez KOD.

Za bazowy projekt uznano propozycje PiS. Jednak w drugim czytaniu swój projekt wycofał KOD i marszałek Sejmu Marek Kuchciński stwierdził, że w tej sytuacji trzeba ponownie omówić pozostałe projekty.

RIRM

drukuj