fot. PAP/Darek Delmanowicz

S. Piotrowicz: TK prowadzi swoją politykę

Trybunał Konstytucyjny nie bada dziś zgodności z Konstytucją, ale realizuje swoją misję polityczną – ocenił na antenie Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.

Wiceszef Sejmowej Komisji Sprawiedliwości odniósł się do decyzji TK, który orzekł dziś, że kilkanaście przepisów nowej ustawy o Trybunale jest niezgodnych z ustawą zasadnicza.

Poseł Stanisław Piotrowicz mówił, że Trybunał Konstytucyjny postanowił zbadać tą ustawę z naruszeniem procedury, w wielkim pośpiechu i niejawnie.

– TK powinna przyświecać troska o zgodność ustawy z Konstytucją. To kolejny dowód na to, jaką rolę pełni dziś pełni Trybunał. On nie bada – mimo, że się tak wypowiada – zgodności ustawy z Konstytucją, ale realizuje swoją misję polityczną – podkreślił Stanisław Piotrowicz.

Skargę na ustawę o TK złożyli posłowie PO, Nowoczesnej i PSL oraz RPO Adam Bodnar. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Zdaniem PiS – które było autorem projektu bazowego – ustawa jest odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK.

RIRM

drukuj