fot. PAP/Leszek Szymański

TK: Prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP

Trybunał Konstytucyjny orzekł w piątek, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją Prezydenta RP wywołującą ostateczne skutki prawne. Dodał, że Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli nad wykonywaniem prawa łaski przez szefa państwa polskiego.

Orzeczenie ogłosiła Julia Przyłębska, przewodnicząca składu sędziowskiego i prezes TK. Motywy postanowienia przedstawił sędzia sprawozdawca, Stanisław Piotrowicz.

W myśl art. 139 w związku z art. 144 ust. 3 p. 18 konstytucji prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta. W polskim ustawodawstwie nie ma – wskutek zakazu konstytucyjnego – procedury umożliwiającej kontrolowanie aktów wydanych w ramach wykonywania przez prezydenta jego prerogatyw – oznajmił Stanisław Piotrowicz.

Wnioskiem w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym zajął się pełny, 11-osobowy skład Trybunału Konstytucyjnego. Pod orzeczeniem podpisała się większość składu sędziowskiego. Zdanie odrębne zgłosiło dwóch sędziów.

Sprawa ma związek z nieprawomocnym wyrokiem wobec Mariusza Kamińskiego i innych osób z byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. SN uznał wówczas, że prawo łaski jest możliwe jako uprawnienie Prezydenta RP wyłącznie wobec skazanych prawomocnym wyrokiem sądu. Powstał więc spór kompetencyjny, o zbadanie którego do TK w 2017 r. zwrócił się marszałek Sejmu, Marek Kuchciński.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl