fot. Monika Bilska

WSKSiM: pierwszy dzień XII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się pierwszy dzień XII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej – szanse i zagrożenia”. Patronat nad wydarzeniem objął ksiądz kardynał Zenon Grocholewski, prefekt senior Kongregacji Wychowania Katolickiego.

To już 12. taki kongres, który każdego roku odbywa się w WSKSiM. Przez dwa dni prelegenci nie tylko z Polski, ale także z zagranicy, debatują na temat wspólnoty narodowej. Otwierając wydarzenie rektor-założyciel uczelni o dr. Tadeusz Rydzyk CSsR mówił, że Europa traci dzisiaj swoją tożsamość, dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy pamiętali o historii naszego narodu.

– Kochani, jak nie będzie tożsamości, to będzie to z Polską, to z ludźmi i z narodami, co dzieje się teraz z Europą Zachodnią. (…) Europa traci swoją kulturę, swoją pamięć. Nie pamięta, skąd wyszła, kto ją stworzył. Traci tożsamość – mówił założyciel i dyrektor Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR.

W swoim wykładzie socjolog prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, wyjaśnił, jak dzisiaj pojmowana jest wspólnota narodowa.

– W dzisiejszym świecie, który przyniósł nam zbyt szybkie i zbyt daleko idące zmiany, potrzebne jest zakorzenienie w przeszłości, bo bez tego bardzo trudno będzie zachować jakieś kotwice moralne – podkreślił prof. Andrzej Zybertowicz.

A przeszłość to przede wszystkim religia, która miała od zawsze znaczący wpływ na kształtowanie się wspólnoty narodowej – zaznaczył profesor Zybertowicz.

Na wszystkich kongresach od 12 lat obecny jest ksiądz kardynał Zenon Grocholewski, perfekt senior Kongregacji Wychowania Katolickiego. Każdego roku ksiądz kardynał przypomina zgromadzonym nauczanie świętego Jana Pawła II.

– Jan Paweł II był człowiekiem, który kochał swój naród. Pamiętam, jak był w Kielcach i mówił o rodzinie, o tych zasadach. W pewnym momencie odłożył swoje kartki i zaczął od siebie mówić: „Ja nie mogę nie mówić, bo to jest moja rodzina, mój naród”. Czyli on zdawał sobie sprawę, kochał ten naród. (…) Jan Paweł II miał idee miłości do własnego kraju, do własnej Ojczyzny – bardzo mocną i bardzo zdrową. To był zdrowy człowiek, jeśli chodzi o swoje pojęcia i nigdy nie było rozdźwięku pomiędzy tym, co mówił, a tym co czynił – wskazał ks. kard. Zenon Grocholewski.

Dlatego, jak podkreślał ksiądz kardynał, każdy z nas powinien uczyć się od świętego Papieża Polaka miłości do własnego narodu.

Podczas dzisiejszego kongresu uczelnia gościła dr. Mariusa Kudumo z uniwersytetu w Namibii. W prelekcji mówił on o patriotyzmie w Afryce Południowej.

– Kiedy mówię o tożsamości w Namibii, będę odnosił się do tego, kim byliśmy w przeszłości, kim jesteśmy obecnie i kim chcielibyśmy być w przyszłości. Mamy nadzieję, że Namibia nauczyła się wiele, czym możemy się podzielić z innymi narodami – powiedział dr Marius Kudumo z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Namibii.

Prelegenci wielokrotnie zwracali uwagę na wpływ chrześcijaństwa na kształtowanie się wspólnoty narodowej. Mówił o tym także profesor Manfred Spieker z Niemiec.

– To, że naród jest wielkim wychowawcą człowieka, historycznym i społecznym wcieleniem pracy wszystkich pokoleń oraz dopiero on umożliwia odnalezienie ludzkiej tożsamości, na takie pozytywne odpowiedzi katolicy niemieccy byli przygotowani w niewielkim stopniu, ale nigdy nie przestali wyrażać wątpliwości czy naród należy do najwyższych politycznych wartości – zaznaczył prof. Manfred Spieker, wykładowca na uniwersytecie Osnabrück.

Głos zabrał również ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz TChr.

– Szczególnie chcę zwrócić uwagę na afirmację godności drugiego człowieka i właśnie na kwestię otwartości na inne kultury, na inne wartości, które spowodowały, że zostaliśmy takimi, a nie innymi ukształtowani – wskazał wykładowca WSKSiM i UAM w Poznaniu.

Naukowej dyskusji – jak każdego roku – towarzyszyła wspólna modlitwa. Mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przewodniczył ks. kard. Zenon Grocholewski.

– Dzisiaj pojawiły się nowe ideologie, które odrzucając Boga i Jego prawa, w inny sposób, lecz niemniej perfidny, sprowadzają kulturę do jakiejś formy subkultury i zagrażają prawdziwemu dobru człowieka, rodziny i narodu – podkreślił ks. kard. Zenon Grocholewski.

W sobotę odbędzie się drugi dzień konferencji. W dyskusji głos zabiorą między innymi wykładowcy z Hiszpanii, Egiptu, Iraku i Włoch.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl