fot. pixabay.com

Ustawa o jakości w służbie zdrowia

Ustawa o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia jest już na ukończeniu – zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Pacjent ma uzyskać informację, gdzie warto się leczyć, a za wysoką jakością świadczeń mają pójść bonusy finansowe dla placówek medycznych. Jest to jeden z elementów Polskiego Ładu.

Ustawę o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia zapowiedział, podczas debaty nt. Polskiego Ładu, minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Gdziekolwiek byśmy nie szli i czegokolwiek prywatnie byśmy nie kupowali, zawsze powtarzamy, płacę i wymagam. System ochrony zdrowia nie może być w tym względzie inny. To my państwo będziemy w imieniu swoich obywateli wymagać jakości, za którą będziemy płacić – mówił min. Adam Niedzielski.

Jeszcze w tym miesiącu minister zdrowia ma przedstawić rządowi projekt regulacji. Ustawa będzie umożliwiała porównywanie wyników leczenia osiąganych przez szpitale.

Chodzi o to, by w Polsce można było się lepiej leczyć – wyjaśniał w Polskim Radiu Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

– Jest to ustawa, która będzie pokazywała, w których szpitalach leczy się dobrze, które szpitale mają mało powikłań, gdzie warto się leczyć. Za tym oczywiście będą szły pewne bonusy finansowe dla tych szpitali – wskazał wiceminister zdrowia.

O potrzebie takich regulacji mówił Andrzej Zapaśnik, kierownik przychodni Baltimed w Gdańsku i ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

– Na pewno założenia projektu są słuszne, ponieważ jest potrzeba monitorowania jakości opieki nie tylko szpitalnej, ale również opieki ambulatoryjnej – akcentował Andrzej Zapaśnik.

Powstaje jednak pytanie: Co będzie z tymi szpitalami, które radzą sobie gorzej?

– Będziemy starali się tym szpitalom pomagać przez wprowadzenie z zewnątrz jakiegoś menadżera, który będzie się starał tym szpitalom pomóc – wyjaśnił  wicemin. Waldemar Kraska.

Ma chodzić nie o karanie, a o wsparcie, by jak najlepiej służyć pacjentom – dodał Andrzej Zapaśnik.

– Od dawna mówi się o wprowadzeniu rejestru zdarzeń niepożądanych i takiego systemu, żeby szpitale, czy w ogóle placówki służby zdrowia, były zmotywowane i nie obawiały się ewidencjonowania pewnych zdarzeń, które potencjalnie mogą wiązać się też z roszczeniami pacjentów. Temu ma służyć ta ustawa, żeby takie zdarzenia były rejestrowane właśnie po to, by móc później wprowadzić pewne działania naprawcze w systemie organizacji opieki – powiedział ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Ocena wydolności placówki medycznej nie będzie prosta – zwrócił uwagę prawnik Piotr Gaglik. Tłumaczył, że część szpitali mogłoby lepiej pracować, gdyby były właściwie wyposażone.

– Część wydolności szpitali nie zależy od wydolności ich załogi, ale od materiałowych czynności, czyli od jakości lokalu, częściowo szpitale są w starych niedoinwestowanych budynkach. Zależy od obsługi tzn. infrastruktury technicznej, medycznej szpitali – ocenił Piotr Gaglik.

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia to jedna ze zmian, które mają nastąpić. Polski Ład zakłada także m.in. liczniejszą kadrę medyczną, nowe instytucje nadzorujące oraz koniec z limitami do specjalistów.

TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl