Wpływ Polskiego Ładu na PKB

Wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział, że wpływ Polskiego Ładu na PKB w tym roku to ok. 0,1 pkt. proc.; w roku przyszłym może wzrosnąć do 0,5 pkt. procent.

Wiceszef resortu zastrzegł, że te szacunki uwzględniają dwa nabory, które zostały rozstrzygnięte i program skierowany do PGR-ów.

Nie wykluczył jednocześnie kolejnych naborów. Wiceminister Patkowski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów. Parlamentarzyści pytali o wpływ Polskiego Ładu na PKB.

Można zauważyć, że główne inwestycje samorządów będą w 2023 roku i w latach kolejnych, biorąc pod uwagę okres, który jest potrzebny samorządom od przyznania promes i rozstrzygnięcia konkursu do rozpoczęcia regularnych prac i dokonań. W związku z tym płatności, też będą miały wpływ na gospodarkę. Przekładając to na konkretne liczby, to w 2022  roku wpływ szacujemy na około 0,1 pkt. proc., natomiast biorąc pod uwagę 2023 rok, jest to 0,5 pkt. proc., czyli jest to w przybliżeniu około 1/6 bądź 1/5 dodatkowego wkładu do PKB, gdyby ten program się nie odbył – mówił wiceminister.

Wiceminister Piotr Patkowski odpowiadając na pytanie o wpływ tego programu na inflację, przyznał, że ten efekt „powinien być pomijalny”.

Rządowy Fundusz Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych w samorządach.

Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl