fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Św. Jan Paweł II patronem Powiatu Tatrzańskiego

Powiat Tatrzański zyskał wyjątkowego patrona, to św. Jan Paweł II. Uroczystości z tym związane odbyły się w niedzielę w Zakopanem. Po Mszy św. na Krzeptówkach zebrała się Rada Powiatu.

Św. Jan Paweł II wielokrotnie odwiedzał Tatry. Mieszkańcy Podhala zapamiętali Ojca Świętego jako wyjątkowego przewodnika, człowieka wiary i siewcę nadziei. Dali temu wyraz poprzez inicjatywę, która czyni polskiego Papieża patronem Powiatu Tatrzańskiego. W niedzielę w Zakopanem odbyły się uroczystości. Na Krzeptówkach przy ołtarzu papieskim Mszy św. przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przywołał homilię św. Jana Pawła II sprzed 30 lat, kiedy Papież wskazywał, że człowiek żyjący w prawdzie staje się odblaskiem Boga.

– Ojciec Święty nakreślił dramat ludzkiej wolności i wyboru, przed którym stoimy, każdy z nas, ale także polski naród i Europa. Wybór albo za Chrystusem, który jest prawdą, albo przeciw Chrystusowi – powiedział  ks. abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski wskazywał, że to przesłanie św. Jana Pawła II, by podjąć drogę prawdy, znajduje uzasadnienie także dzisiaj i także dzisiaj jest aktualne, co pokazuje raport, nad którym jeszcze w czerwcu ma głosować Parlament Europejski. W tym raporcie – jak mówił ks. abp Marek Jędraszewski – znajdują się zapisy wprost uznające ochronę życia poczętego za przemoc. Przyznał, że wiele będzie zależało od sumienia polityków. Dlatego wezwał do modlitwy.

– O to, aby ci, którzy tworzą prawo w Europie, zrozumieli, że odrzucając Chrystusa i Jego prawo miłości, porzucają człowieka i wydają go na łup ciemnych sił, aż po utratę życia – ocenił duchowny.

Troska o życie poczęte to droga, jaką wyznaczył Kościołowi i Polakom św. Jan Paweł II. Dlatego jego nauczanie nie jest nauczaniem tylko na wczoraj, ale nauczaniem na jutro, nauczaniem, które dziś na nowo trzeba podjąć. W trakcie uroczystej sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego wskazywał na to starosta Piotr Bąk. Dodał, że ustanowienie św. Jana Pawła II patronem tej ziemi, ma wymiar historyczny.

– Jest więc nie tylko symbolicznym zwieńczeniem relacji, jakie łączyły Papieża Polaka z Tatrami i ich ludem, ale także, a nawet przede wszystkim, deklaracją gotowości do wdrażania Jego nauczania oraz podążania ścieżkami Jego świętości w każdym wymiarze życia społecznego, który pozostaje w gestii samorządu – poinformował Piotr Bąk.

Mieszkańcy Podhala sami o sobie mówią jak o pokoleniu św. Jana Pawła II. Marcin Zubek ze Związku Podhalan podkreślał, że wiarę w Boga w wielu z nich zaszczepił też ks. Mirosław Drozdek. I to on zarażał miłością do polskiego Papieża. Ta miłość dziś wymaga działań.

– W encyklikach pisze, co nam trzeba robić, my polscy górale mamy to nauczanie wcielać w życie, mamy co robić – akcentował Marcin Zubek.

W trakcie uroczystej sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego udział wzięli także samorządowcy z gmin, które ten powiat współtworzą: z Białego Dunajca, Bukowiny Tatrzańskiej, Kościeliska, Poronina oraz Zakopanego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl