fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Wicepremier J. Sasin: Wykorzystanie potencjału naszych narodowych czempionów będzie jednym z elementów budowy silnej polskiej gospodarki

Mamy dzisiaj linie lotnicze, które otworzyły wiele nowych połączeń i planują kolejne ekspansje. Firma ta jest dzisiaj wyjątkowo stabilna i może stać się jedną z kluczowych na rynku środkowo-europejskim. PKN Orlen stał się graczem, który wychodzi poza polski rynek. Jest obecny m.in. na Litwie, w Czechach i w Niemczech – powiedział podczas konferencji naukowej „Przedsiębiorczość w Polsce – nowe perspektywy rozwoju” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej minister aktywów państwowych wicepremier Jacek Sasin.

1989 rok – upadek komunizmu w Polsce – był czasem przełomowym dla polskiej gospodarki. Zaczęła się ona kształtować zupełnie na nowo. Nie był to jednak łatwy czas. Dla wielu polskich firm wiązał się on z upadkiem.

– Kiedy mamy mówić o perspektywie rozwoju gospodarczego Polski, powinniśmy wrócić do tego, jakie doświadczenia są za nami, bo te doświadczenia kształtują nasze przekonania o tym, co przed nami. Ta historia to historia 30 lat spojrzenia na polską gospodarkę. Na początku tego okresu wbijano nam do głów, że wszystko, co państwowe jest złe i powinno być jak najszybciej sprywatyzowane. Gdyby było to prywatyzowane na rzecz Polaków, byłoby dobre. Wiele polskich firm trafiło w ręce zagranicznych inwestorów. Pół biedy, jeśli chcieli prowadzić produkcję tutaj, ale wiele z tych prywatyzowanych firm upadło tylko dlatego, żeby zabić konkurencję. Dzięki Bogu ten okres mamy już za sobą – przypomniał Jacek Sasin.

Jak wskazał wicepremier, rząd Zjednoczonej Prawicy od czterech lat realizuje zupełnie inną politykę.

– Opieramy ją na dwóch filarach – wsparciu małych i średnich firm tak, aby one mogły rosnąć i stawać się firmami i markami mogącymi prowadzić ekspansję na całym świecie. Jeszcze w czasach, kiedy pan premier był ministrem rozwoju, przygotował szereg udogodnień i ustaw dla polskich przedsiębiorców. To także bezprecedensowe rozwiązania podatkowe jak obniżenie podatku CIT z 19, poprzez 15, do 9 proc. Drugi obszar to obszar Skarbu Państwa. Objęliśmy tę sferę mocno ograniczoną. Wcześniej wiele firm zostało sprywatyzowanych na rzecz obcego kapitału, ale też doprowadzonych w skrajne problemy finansowe i organizacyjne – wskazał minister aktywów państwowych.

Chodzi między innymi o PKN Orlen czy Polskie Linie Lotnicze, które jeszcze nie tak dawno były uznawane za przedsiębiorstwo skrajnie nierentowne, bez perspektywy jakiejkolwiek poprawy w najbliższej przyszłości.

– Na szczęście przyszedł ratunek. Mamy dzisiaj linie lotnicze, które otworzyły wiele nowych połączeń i planują kolejne ekspansje. Firma ta jest dzisiaj wyjątkowo stabilna i może stać się jedną z kluczowych na rynku środkowo-europejskim. PKN Orlen stał się graczem, który wychodzi poza polski rynek. Jest obecny m.in. na Litwie, w Czechach i w Niemczech – powiedział Jacek Sasin.

To, że idziemy do przodu nie oznacza jednak, że nie ma przed nami kolejnych wyzwań – dodał wicepremier.

– Nie oznacza to jednak, że nie ma przed nami nowych wyzwań. Tych wyzwań jest bardzo wiele. Największym dzisiaj jest chyba polityka klimatyczna UE. Jesteśmy po rozmowach europejskich na ten temat. Dzisiaj jesteśmy dużo dalej, jeśli chodzi o obronę polskiego interesu na forum UE. Polska ma inną specyfikę niż pozostałe kraje UE. Odziedziczyliśmy po czasach komunistycznych energetykę w całości opartą na węglu kamiennym i nie możemy się zgodzić na odejście od tego w sposób nagły – zaznaczył Jacek Sasin.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl