J. Sasin: Jesteśmy za normalnymi relacjami polsko-rosyjskimi, ale nie ma ku temu atmosfery

Jesteśmy za normalnymi relacjami polsko-rosyjskimi, ale obecnie nie ma ku temu odpowiedniej atmosfery, Rosja nie czyni żadnych gestów, które świadczyłyby o tym, że jest gotowa zmienić swoją politykę – mówił w poniedziałek w Polsat News szef KSRM Jacek Sasin.

Jacek Sasin pytany o relacje polsko-rosyjskie w kontekście poniedziałkowego spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach, odpowiedział, że do dobrych relacji potrzeba woli dwóch stron.

„Rosja nie czyni żadnych gestów, które świadczyłyby o tym, że jest gotowa zmienić swoją politykę, którą my określamy jako politykę zagrażającą wprost naszemu bezpieczeństwu, bo te działania agresywne są prowadzone w bezpośrednim sąsiedztwie Polski” – mówił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Podkreślił, że Polska jest obecnie krajem „frontowym” NATO i nie może udawać, że „nic się nie dzieje”.

Pytany o wypowiedzi marszałka seniora Kornela Morawieckiego, który stwierdził w ostatnich dniach, że „zbliżenie z Rosją nas wzmocni na arenie międzynarodowej”, Jacek Sasin odpowiedział, że marszałek senior nie jest politykiem PiS, nie reprezentuje poglądów partii rządzącej i konsultuje też wypowiedzi ze swoim synem, premierem Mateuszem Morawieckim.

„Jesteśmy za tym, żeby relacje polsko-rosyjskie były normalne i były sąsiedzkie, natomiast dzisiaj po stronie rosyjskiej nie jest tworzona ku temu odpowiednia atmosfera” – powiedział szef KSRM.

„Nie akceptujemy polityki rosyjskiej, którą prowadzą władze pod przywództwem Władimira Putina i domagamy się chociażby zaprzestania agresji na Ukrainie, zwrotu Krymu, który został bezprawnie anektowany, zwrotu naszej własności, czyli wraku Tupolewa i czarnych skrzynek – tych problemów w relacjach polsko-rosyjskich jest sporo” – dodał Jacek Sasin.

Na wczesne godziny popołudniowe w Helsinkach zaplanowane są rozmowy między prezydentami USA i Rosji. Zapowiadając szczyt w stolicy Finlandii Biały Dom wskazał, że przywódcy omówią relacje pomiędzy USA i Rosją i kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Strona rosyjska zapowiadała, że tematem rozmów Władimira Putina z Donaldem Trumpem będą relacje obu krajów i główne problemy międzynarodowe.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl