Rada Ministrów zajmie się ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz kobiet w ciąży

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, starszych, a także kobiet w ciąży zakłada rządowy program „Dostępność plus”. Rada Ministrów ma się nim zająć na jutrzejszym posiedzeniu.

W ciągu 7 lat na likwidację barier dla osób ze specjalnymi potrzebami trafią ponad 23 miliardy złotych. Chodzi o bariery zarówno infrastrukturalne, jak i prawne.

Program „Dostępność plus” wprowadza obowiązek, aby nowobudowane budynki były pozbawione barier architektonicznych. Podobnie, każdy nowo kupiony pociąg czy autobus będzie przygotowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Program obejmuje także edukację tych, którzy tworzą przestrzeń publiczną.

Według posła Jarosława Sachajki z Kukiz’15, Program „Dostępność plus” nie do końca spełnia oczekiwania.

– Problemem jest to, że te osoby nie mają fizycznie pieniędzy na zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb. Tym osobom jest bez różnicy, czy będą miały podjazdy i windy w miastach, skoro nie mają na swoje podstawowe potrzeby. Pomagać od dołu, a później od góry i nie wydawać pieniędzy na tych, którzy powinni już umieć odpowiednio projektować i nie wydawać pieniędzy na ulotki. Mądrze gospodarować publicznym groszem – wskazał Jarosław Sachajko.

Program „Dostępność plus” to jedna z najważniejszych obietnic społecznych premiera Mateusza Morawieckiego. Za przygotowanie programu odpowiada resort inwestycji i rozwoju.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl