fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Min. J. Emilewicz: Naszym celem jest zbudowanie warunków do równomiernego rozwoju wspólnoty oraz unikanie narzucania słabszym nadmiernych obciążeń przez silniejszych

To co jest naszym celem i taką podstawową busolą, którą kieruje się nasz rząd, to w jaki sposób stworzyć, zbudować warunki do równomiernego rozwoju wspólnoty oraz unikania narzucania słabszym nadmiernych obciążeń przez silniejszych. Dzisiaj biorąc pod uwagę te wszystkie dane, które mamy, nie zadajemy sobie pytania, czy dogonimy najlepszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie, ale raczej wyznaczamy sobie granice czasowe finalizowania tego projektu – mówiła Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, w swoim wykładzie podczas konferencji naukowej „Przedsiębiorczość w Polsce – nowe perspektywy rozwoju” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła podczas konferencji „Przedsiębiorczość w Polsce – nowe perspektywy rozwoju” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej o ogromnym sukcesie gospodarczym Polski, który osiągnęliśmy mimo wieloletniej, niestabilnej sytuacji historycznej w naszym kraju.

– To co jest naszym celem i taką podstawową busolą, którą kieruje się nasz rząd, to w jaki sposób stworzyć, zbudować warunki do równomiernego rozwoju wspólnoty oraz unikania narzucania słabszym nadmiernych obciążeń przez silniejszych. Dzisiaj biorąc pod uwagę te wszystkie dane, które mamy, nie zadajemy sobie pytania, czy dogonimy najlepszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie, ale raczej wyznaczamy sobie granice czasowe finalizowania tego projektu. Naprawdę dziś jesteśmy w takim momencie rozwoju historycznego, gospodarczego Polski, jaki nie przytrafił się nam przez minione 200 lat i to naszym celem jest umieć dobrze ten moment historyczny wykorzystać – mówiła Jadwiga Emilewicz.

– Proszę pokazać mi inne państwa na świecie, które po 123 latach nieobecności na mapie świata jest w stanie nie tylko na tę mapę powrócić, ale zbudować silną państwowość. Ten gen wolności, który przetrwał w nas pomimo turbulencji XIX i XX wieku jest powodem sukcesu gospodarczego, który dzisiaj świętujemy i którym się dzisiaj chwalimy – dodała.

Minister rozwoju wskazała na rozwiązania, które zostały wprowadzone, aby wspomagać polskich przedsiębiorców.

– Krótko o tym, co już zrobiliśmy: Konstytucja Biznesu, pakiet „100 zmian dla firm”, pakiet „Przyjazne prawo”, wiele rozwiązań tych dobrych, podatkowych wchodzi w życie od 1 stycznia przyszłego roku, chociażby ustawa o sukcesji małych firm, ustawa antyzatorowa – to taka zmora, na którą wskazują polscy mali i średni przedsiębiorcy, którzy mówią o tym, że nie mogą się rozwijać tak szybko, jakby chcieli; nie mogą zatrudniać więcej, ponieważ często czekają na zapłatę za swoją fakturę ponad 180 dni. To rzeczywiście niechlubna strona naszej gospodarki – bijemy rekordy w zakresie długości niepłacenia za nasze zobowiązania – wymieniła prelegent.

W Polsce powstały Specjalne Strefy Ekonomiczne, w ramach, których inwestorzy mogą prowadzić swoją działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, dzięki temu zachęcają do inwestowania.

radiomaryja.pl

drukuj