fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] W. Szewko: Pojawiają się niepokojące sygnały o zbliżeniu turecko-rosyjskim

Niepokojące są sygnały o zbliżeniu turecko-rosyjskim. Ankara nie tylko wyłamała się z sankcji, ale będzie honorowała rosyjskie karty kredytowe. Otwarto także nowe połączenia lotnicze. Powstaje pytanie, czy Turcja nie blokuje Szwecji i Finlandii na żądanie Władimira Putina? – zwrócił uwagę dr Wojciech Szewko, ekspert ds. międzynarodowych i bezpieczeństwa z Collegium Civitas, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO. Uroczystość odbyła się w głównej siedzibie Sojuszu w Brukseli. Ambasadorzy obu krajów złożyli dokumenty na ręce sekretarza generalnego Paktu Północnoatlantyckiego, Jensa Stoltenberga. Przeciwko przyłączeniu Szwecji i Finlandii jest Turcja. Ankara oskarża wspomniane państwa o wspieranie organizacji terrorystycznych. [czytaj więcej] 

– To załatwianie swoich interesów. Turcja chce, żeby dwa kraje, które aktywnie wspierają walkę narodowo-wyzwoleńczą Kurdów, wycofały się z tego. Nieoficjalnie mówiono o tym, że Ankara skierowała żądania wydania działaczy Partii Pracujących Kurdystanu do wielu państw europejskich. Co ciekawe, formalnie organizacja ta jest wpisana w Unii Europejskiej na listę organizacji terrorystycznych, chociaż Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że odbyło się to z rażącym naruszeniem procedur. (…) Pomimo, że Partia Pracujących Kurdystanu jest uznawana za terrorystyczną, to w większości państw Europy Zachodniej działa swobodnie – powiedział dr Wojciech Szewko.

Ekspert ds. międzynarodowych i bezpieczeństwa z Collegium Civitas zaznaczył, że „Turcja o swoje interesy walczy w sposób bardzo brutalny, co na własnej skórze odczuła chociażby Polska”.

– Ankara blokowała plany obrony wschodniej flanki NATO w Pakcie Północnoatlantyckim. Domagała się przy tym rozstrzygnięcia spraw z Grecją. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Turcy robią takie rzeczy. W tym przypadku dużo bardziej niepokojące są sygnały o zbliżeniu turecko-rosyjskim. Ankara nie tylko wyłamała się z sankcji, ale będzie honorowała rosyjskie karty kredytowe. Otwarto także nowe połączenia lotnicze. Zdaje się, że pojawiły się propozycje zakupu nieruchomości w Cyprze Północnym, co jest złamaniem innego elementu prawa międzynarodowego. Okupowany przez Turcję Cypr Północny nie jest uznawany przez nikogo więcej niż Turcje. Osiedlanie się na terenach, gdzie wypędzono rdzenną ludność, stanowi zbrodnię wojenną. Wszystkie dzieje się w tej chwili. (…) Powstaje pytanie, czy Turcja nie blokuje Szwecji i Finlandii na żądanie Władimira Putina? – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Dr Wojciech Szewko został także poproszony o przedstawienie obecnej sytuacji na Ukrainie. Jak poinformował, „Rosjanie na prawie wszystkich frontach przeszli do defensywy”.

– Jeżeli agresorzy prowadzą działania przeciwko Ukraińcom, to są to działania nękające – ostrzały, rajdy, działania grup dywersyjnych. Natomiast zintensyfikowali swoje działania na froncie wschodnim. Ukraińska propaganda w ogóle nie informuje o utraconych miejscowościach. (…) Jeżeli najeźdźcy będą się posuwać w takim tempie, to za 2-3 miesiące będą zdolni do zajęcia znacznej części dawnego okręgu ługańskiego i donieckiego, co jest deklarowanym podstawowym celem Rosjan – podkreślił.

Cała rozmowa z dr. Wojciechem Szewko dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl