[TYLKO U NAS] W. Szewko o ataku we Francji: nie można wykluczyć zamachu terrorystycznego IS

Dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja przyznał, że wiele wskazuje na to, iż dzisiejszy atak na żołnierzy był przeprowadzony przez tzw. Państwo Islamskie. Podkreślił też, że zdarzenie przypomina zamachy przeprowadzane w Izraelu.

Ekspert powiedział, że wcześnie jest, by mówić o zamachu terrorystycznym, ale jest to wysoce prawdopodobne.

– Ten człowiek czekał na wychodzących w grupie żołnierzy, czyli musiał ich obserwować. Wiemy o tym, ponieważ burmistrz tej miejscowości widział to na własne oczy – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Dr Szewko zaznaczył, że atak przypomina napaści, jakich dokonywano w Izraelu, gdzie w tłum żołnierzy wjeżdżały ciężarówki. Dodał, że o tym, iż może to być zamach, świadczy m.in. ostatnia aktywność tzw. Państwa Islamskiego.

– „Państwo Islamskie” od 48 godz. wykazuje się wyjątkową aktywnością bojową w różnych miejscach, ale przede wszystkim na granicy syryjskiej (…). Zwykle są to działania kombinowane, czyli kilka ataków w różnych miejscach świata, albo kilka ataków w jednym państwie na różnych obszarach. Służy to budowaniu atmosfery potęgi i wszechmocy wokół „Państwa Islamskiego” (…). Nie jest to przypadkowe, mamy okres po ramadanie, a przed hadżdż  (pielgrzymka do Mekki – red.). W poprzednich latach w tym okresie dochodziło do zamachów – zwrócił uwagę ekspert.

Dr Wojciech Szewko uważa, że możemy spodziewać się kolejnych ataków.

– Nie dalej jak trzy dni temu opublikowano wywiad z jeńcem z Państwa Islamskiego, który potwierdził, że jest specjalna jednostka „Państwa Islamskiego” – ok. 70. osób – przygotowywana do zamachów na Zachodzie. Nie znaczy to, że konkretnie te osoby dokonają zamachu. Mogą jedynie instruować (np. przez internet) ludzi, którzy nie byli w Syrii szkoleni, co mają robić, by skutecznie dokonać zamachu – wskazał ekspert ds. bezpieczeństwa.

Na przedmieściach Paryża we francuskich żołnierzy wjechał samochód raniąc sześć osób. [czytaj więcej] Śledztwo wszczęła prokuratura ds. antyterroryzmu.

We Francji obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony po zamachach terrorystycznych w listopadzie 2015 r. w Paryżu. Od stycznia 2015 roku w fali ataków przeprowadzonych we Francji przez dżihadystów zginęło blisko 239 osób.

RIRM

drukuj