Nigeria: zamach na katolicki kościół – zginęło co najmniej 8 osób

Co najmniej osiem osób, a według innych źródeł 12, zginęło w niedzielę podczas napaści uzbrojonych ludzi na katolicki kościół pod wezwaniem św. Filipa niedaleko miasta Onitsha w południowo-wschodniej części Nigerii, 300 km od Lagos – podały tamtejsze źródła.

Według władz zginęło osiem osób, a według źródeł medycznych zabito 12. Wiele osób zostało rannych i przewieziono je do szpitala – powiedział agencji AFP przedstawiciel uniwersyteckiej kliniki Nnamdi Azikiwe w Nnewi, które jest znanym ośrodkiem medycznym.

Według szefa policji stanu Anamba, w którym leży Nnewi, napaści dokonał tylko jeden uzbrojony człowiek, ubrany na czarno i z zasłoniętą twarzą. Wszedł on do kościoła podczas nabożeństwa o godz. 6 rano i zaczął bezładnie strzelać do wiernych, a następnie uciekł. Policja wszczęła pościg. Według świadków liczba ofiar może sięgnąć 20, a napastników mogło być nawet pięciu.

Nikt nie przyznał się do zamachu. Władze podały, że według nich ataku nie przeprowadziło Boko Haram, mimo że ekstremiści z tego ruchu spalili kilkadziesiąt kościołów w ubiegłych latach.

PAP/RIRM

drukuj