fot. PAP/EPA

Finlandia i Szwecja zdecydowały o wejściu do NATO

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO, czyli największego na świecie sojuszu obronnego. Uroczystość odbyła się w głównej siedzibie Sojuszu w Brukseli. Ambasadorzy obu krajów złożyli dokumenty na ręce sekretarza generalnego Paktu Północnoatlantyckiego, Jensa Stoltenberga.

Finlandia i Szwecja zdecydowały o wejściu do NATO po rosyjskiej agresji na Ukrainę. [czytaj więcej]

Szef NATO, Jens Stoltenberg, wyraził zadowolenie z rozpoczęcia procesu akcesyjnego.

– To dobry dzień w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa. Dziękuje Finlandii i Szwecji za złożenie wniosku o członkostwo w NATO – podkreślił Jens Stoltenberg.

Jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej z udziałem ambasadorów państw członkowskich.

Wniosek akcesyjny obu krajów zostanie rozpatrzony przez 30 krajów członkowskich Sojuszu. Może to zająć około dwóch tygodni. Cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl