Rada NATO – Rosja spotka się w czwartek

Rada NATO – Rosja na szczeblu ambasadorów spotka się w czwartek 30 marca w Brukseli – poinformował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Tematem rozmów będzie m.in. sytuacja na Ukrainie.

Posiedzenie Rady NATO-Rosja odbędzie się na dzień przed planowanym na piątek spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu.

Według źródeł w NATO tematem dyskusji ambasadorów państw NATO i Rosji ma być m.in. „sytuacja na Ukrainie i wokół niej”, a także sytuacja bezpieczeństwa w Afganistanie.

„Poruszone zostaną także problemy związane z aktywnością wojskową, wzajemną przejrzystością w tej dziedzinie oraz ograniczeniem ryzyka, w interesie poprawy stabilności i bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim” – poinformował PAP przedstawiciel Sojuszu.

Dyplomaci nie wykluczają, że tematem spotkania Rady NATO-Rosja będzie też możliwość wymiany informacji na temat planowanych na wrzesień manewrów Zapad-2017, które Rosja ma przeprowadzić na Białorusi.

Na początku marca Stoltenberg powiedział, że Sojusz „doceniłby” zaproszenie ze strony Rosji do obserwowania manewrów Zapad-2017. Podkreślił, że Rosja 10 razy otrzymywała zaproszenie na ćwiczenia Sojuszu.

O zamiarze przeprowadzenia manewrów Zapad-2017 Rosja poinformowała we wrześniu 2016 roku, ale nie ujawniła, ilu żołnierzy ma w nich wziąć udział.

Po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy w 2014 roku NATO zawiesiło cywilną i wojskową współpracę z Moskwą. Rada NATO-Rosja, powołana jako forum dialogu w 2002 roku, została wówczas zawieszona. Jej spotkania na szczeblu ambasadorów wznowiono dopiero w 2016 roku; odbyły się one trzy razy – w kwietniu, lipcu i grudniu.

PAP/RIRM

drukuj