fot. arch, Szczepan Wójcik

[TYLKO U NAS] Sz. Wójcik o konferencji „Forum dla wsi” w Toruniu: Nie chcemy narzekać – chcemy rozmawiać. Mamy konkretne rozwiązania i propozycje

Chcemy wymienić się informacjami, chcemy wymienić się doświadczeniami, z którymi spotykamy się na co dzień w naszych krajach. Chcemy powiedzieć, jak polepszyć sytuację. Mamy konkretne rozwiązania, mamy konkretne propozycje. Nie chcemy narzekać – chcemy rozmawiać – mówił Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, zapraszając w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja do udziału w konferencji „Forum dla wsi. Zjednoczeni rolnicy gwarantem bezpieczeństwa Europy”, jaka odbędzie się 25 lutego w AKSiM w Toruniu.

25 lutego w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbędzie się konferencja [„Forum dla wsi. Zjednoczeni rolnicy gwarantem bezpieczeństwa Europy”] współorganizowana przez Instytut Gospodarki Rolnej. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy, które dotykają europejskiego rolnictwa i przekonanie do wspólnych wysiłków na rzecz polepszenia tego sektora gospodarki.

Chcemy pokazać, że rolnictwo i rolnicy, niezależnie od tego, jaką gałęzią gospodarki rolnej się zajmują czy też z jakiego kraju pochodzą, tak naprawdę powinni dzisiaj działać razem i powinni razem przeciwstawić się różnym niebezpieczeństwom, jakie z Komisji Europejskiej czy też z Brukseli idą w stronę rolników i rolnictwa (i to rolnictwa europejskiego), bowiem dzisiaj stoimy nad widmem – trzeba to powiedzieć wprost – pewnego zagrożenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe – mówił Szczepan Wójcik.

Zaznaczył, że bezpieczeństwo żywnościowe jest równie ważne jak bezpieczeństwo energetyczne czy militarne.

– Jest to bardzo istotny element, o który dzisiaj powinniśmy dbać i o którym powinniśmy bardzo szeroko mówić – oznajmił prezes IGR.

Temu służą takie inicjatywy jak organizowana w murach AKSiM Konferencja. Jak podkreślił gość „Aktualności dnia”, będzie to wydarzenie całkowicie apolityczne.

– Celowo nie zapraszaliśmy tam polityków. Zaprosiliśmy wyłącznie rolników, wyłącznie przedsiębiorców rolnych, wyłącznie osoby, które rolnictwem się zajmują, zajmują się organizacjami rolnymi, zrzeszają różne organizacje, federacje itd., ponieważ przede wszystkim chcemy oddać głos rolnikom. Uważamy, że dzisiaj to rolnicy powinni mówić najwięcej o rolnictwie. To oni są osobami, które o rolnictwie wiedzą najwięcej, to oni wiedzą, jak dbać o bezpieczeństwo żywnościowe i wreszcie to oni wiedzą, z jakimi problemami na co dzień się borykają – wyjaśnił rozmówca Radia Maryja.

Goście konferencji pochodzą z różnych krajów – Holandii, Niemiec, Grecji, Litwy oraz Polski.

– Chcemy wymienić się informacjami, chcemy wymienić się doświadczeniami, z którymi spotykamy się na co dzień w naszych krajach. Niezależnie od tego, czy dzisiaj jesteśmy konkurentem na rynku rolnym – europejskim czy też nie – mamy jeden, najważniejszy obowiązek: zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Europejczykom, w tym oczywiście Polakom. O tym chcemy rozmawiać, o tym jest ta konferencja – zwrócił uwagę Szczepan Wójcik.

Wskazał przy tym na fakt, że Rosja, atakując Ukrainę, konsekwentnie niszczy bezpieczeństwo żywnościowego tego kraju, usiłując wywołać światowy kryzys żywnościowy.

– Pytanie jest takie: czy politycy europejscy, światowi, wyciągnęli z tego wnioski? O tym chcemy rozmawiać, o tym należy głośno mówić, bowiem bezpieczeństwo żywnościowe to nie jest tylko to, co widzimy na sklepowych półkach – mówił prezes IGR.

Podkreślił, że bardzo ważna jest w tej kwestii samowystarczalność. Istotna jest też zdolność eksportowa, a Polska ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o produkcję rolną.

– Możemy produkować jeszcze więcej, musimy wzmacniać dyplomację gospodarczą, musimy robić ekspansję na rynki dalekowschodnie typu Indie, Chiny i inne kraje. O tym też będziemy rozmawiali: w jaki sposób do tego dojść, co możemy zrobić, żeby zwiększać eksport – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Zaplecze gotowe do produkcji żywności na eksport może bowiem w sytuacji kryzysowej posłużyć do zaspokojenia potrzeb rodzimego rynku.

Jednak regulacje prawne narzucane przez władze Unii Europejskiej jawnie usiłują ograniczyć rolnictwo w krajach członkowskich w imię ochrony środowiska. W ubiegłym roku próby wprowadzenia tego rodzaju rozwiązań spotkały się z dużymi protestami rolników. Zdaniem jednej z prelegentek sobotniej konferencji, Siety van Kempema z Farmers Defence Force, europejscy rolnicy muszą w dalszym ciągu protestować.

– Mamy wrażenie, że prawo unijne i różne dyrektywy unijne, różne przepisy, które wychodzą z Brukseli są po to, żeby ograniczać rolnictwo, a nie je rozwijać. Niestety to, że rolnicy wychodzą na ulice tak naprawdę we wszystkich krajach europejskich, spowodowane jest bezradnością tych rolników. Oni już muszą krzyczeć. Oni walczą o ratunek – podkreślał Szczepan Wójcik.

Komisja Europejska wpada bowiem na coraz bardziej szkodliwe i absurdalne pomysły.

– Wiele różnych ograniczeń, wiele praw, które pod płaszczykiem ochrony środowiska wprowadza się w Unii Europejskiej powoduje, że rolnictwo wymiera. Ludzie coraz mniej zajmują się rolnictwem i dzisiaj bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone – zwrócił uwagę prezes IGR.

„Forum dla wsi” nie będzie się jednak skupiało tylko na krytykowaniu urzędników unijnych. Podczas konferencji przedstawione zostaną propozycje konstruktywnych rozwiązań.

– Chcemy powiedzieć, jak polepszyć sytuację. Mamy konkretne rozwiązania, mamy konkretne propozycje. Nie chcemy narzekać – chcemy rozmawiać. Chcemy, żeby nas dopuszczono do stołu, chcemy, żeby wszystkie decyzje dotyczące gospodarstw, dotyczące rolników, dotyczące rodzin rolników nie były omawiane bez udziału rolników – mówił gość „Aktualności dnia”.

Liczba chętnych do wzięcia udziału w konferencji jest bardzo duża. Wydarzenie będzie transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Całość rozmowy ze Szczepanem Wójcikiem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl