fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] Sz. Wójcik ws. przemysłu futrzarskiego: „Dobra zmiana” miała wspierać polską gospodarkę, a nie ją niszczyć

„Dobra zmiana” nie może polegać na tym, że zamykamy polski dział rolnictwa pod płaszczykiem ochrony zwierząt, nawet nie rozmawiając z nami. Na to się nie zgadzaliśmy i na to się nie zgadzamy – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik. Jak dodał, „dobra zmiana” miała wspierać polską gospodarkę, a nie ją niszczyć.

W listopadzie 2017 r. posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy o zakazie hodowli zwierząt futerkowych. Niedługo może wejść w życie. Podpisał się pod nim prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dotyczy m.in. zakazu trzymania psów na łańcuchu, umieszczania zwierząt w cyrkach oraz zakazu hodowli i chowu zwierząt futerkowych.

„Nasz Dziennik” poinformował w poniedziałek, że zatwierdzenie ustawy może być niezgodne z prawem unijnym. Więcej na ten temat można przeczytać [tutaj].

Szczepan Wójcik zaznaczył w programie „Aktualności dnia”, że projekt ten jest próbą zniszczenia jednej z najbardziej dochodowych gałęzi polskiego rolnictwa.

– Projekt – pełen błędów prawnych – jest narzędziem walki gospodarczej z Polską, bo gdy dziś oddamy polski przemysł futrzarski, tak, jak kiedyś oddaliśmy cukier i stocznie, jutro przyjdzie czas na polski drób, wołowinę i na inne sektory rolnictwa, w których Polacy są liderami – podkreślił hodowca zwierząt futerkowych.

Gość Radia Maryja wskazał, że ustawa ma na celu wzbogacenie konkretnych grup interesu.

– Jest napisana pod organizacje ekologiczne tak, aby mogły one na tym zarobić, np. na przejmowaniu bez zgody sądu zwierząt z prywatnych gospodarstw czy też posesji i np. wystawianiu właścicielom faktur za leczenie – powiedział prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Jak dodał, niesprawiedliwością jest całkowity zakaz hodowli zwierząt futerkowych.

– Jeżeli na trzech spośród tysiąca ferm w Polsce wykryte zostały jakieś nieprawidłowości, to politycy nie mogą na tej podstawie zakazać działalności pozostałym gospodarstwom – zaznaczył Szczepan Wójcik.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Szczepana Wójcika można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj