fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Zachód dużo mówi o praworządności, o demokracji, ale jeśli chodzi o miejsca, gdzie zawiera interesy, to robi to bez względu na wszystkie zasady

W Davos Władimir Putin ogłosił projekt strategicznej współpracy z Unią Europejską (z Niemcami). Współpraca ma być oparta na wspólnych podwalinach kulturowych i cywilizacyjnych. Wskazuje, że współpraca ma zapobiec wojnie, a w istocie jest czymś zupełnie naturalnym. To są wszystko rzeczy, które można skleić w całość. Ani wydarzenia na Białorusi, ani wydarzenia na Ukrainie, ani aresztowanie Aleksieja Nawalnego czy zabicie Borysa Niemcowa nie powoduje w krajach świata zachodniego reakcji, które byłyby bolesne, adekwatne do problemu. Po prostu Zachód dużo mówi o praworządności, o demokracji, ale jeśli chodzi o miejsca, gdzie zawiera interesy, to robi to bez względu na wszystkie zasady – mówił prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Sąd w Moskwie zmienił karę więzienia w zawieszeniu dla Aleksieja Nawalnego. Opozycjonista ma trafić na 2 lata i 8 miesięcy do kolonii karnej o zwykłym reżimie. Przed siedzibą sądu policja aresztowała ponad 300 protestujących. Natomiast współpracownicy Aleksieja Nawalnego wzywają do protestu w centrum Moskwy. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że spodziewaliśmy się takiego wyroku.

– Putin i jego władza w ten sposób działa oraz reaguje na przeciwników politycznych. Są gorsze rzeczy niż próba otrucia. Jeśli to się nie udało, to mamy do czynienia z aresztem. To tylko w jakimś sensie bulwersuje. W retoryce kraje zachodnie wyrażają swoje oburzenie, ale oburzenie retoryczne nikogo nie boli, wręcz przeciwnie. Jeśli ktoś dużo mówi, a nic nie robi, żeby napiętnować Rosję, to tylko rozdrażnia, to tylko powoduje, że dalsze kroki w walce z przeciwnikami politycznymi Putin będzie czynił. W tym samym momencie, kiedy jest aresztowany Aleksiej Nawalny, kiedy wcześniej był otruty, mieliśmy do czynienia z kontynuacją projektu Nord Stream 2. Dodatkowo Niemcy ogłaszają jakoby Joe Biden (pod pewnymi warunkami), wyrażał zgodę na zniesienie sankcji projektu. [więcej] To jest rzeczywistość, która pokazuje, że wszystko się w geopolitycznej układance zmienia, że Rosja zaczyna być brana pod uwagę jako ważny partner we wszystkich układankach w Europie, Azji i także w relacji do Chin, przede wszystkim przez Niemców, ale również po części przez Amerykanów powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Jak ocenił historyk, Unia Europejska oraz Niemcy cały czas pokazują, że chcą współpracować z Rosją.

– Dojdziemy do kolejnych konstatacji związanych z polityką niemiecką albo nawet z polityką G7, kiedy w Davos pojawia się Putin i ogłasza projekt strategicznej współpracy z Unią Europejską (z Niemcami). Współpraca ma być oparta na wspólnych podwalinach kulturowych i cywilizacyjnych. Wskazuje, że współpraca ma zapobiec wojnie, a w istocie jest czymś zupełnie naturalnym. To są wszystko rzeczy, które można skleić w całość. Ani wydarzenia na Białorusi, ani wydarzenia na Ukrainie, ani [aresztowanie Aleksieja Nawalnego] czy [zabicie Borysa Niemcowa] nie powoduje w krajach świata zachodniego reakcji, które byłyby bolesne, adekwatne do problemu. Po prostu Zachód dużo mówi o praworządności, o demokracji, ale jeśli chodzi o miejsca, gdzie zawiera interesy, to robi to bez względu na wszystkie zasady podkreślił politolog.

Gość audycji „Aktualności dnia” zauważył, że niektórzy komentatorzy oceniają Władimira Putina, jako „ciężar wizerunkowy”.

– Trzeba go krytykować, bo działa ostro, jednoznacznie totalnie, więc nie sposób to wytłumaczyć, w związku z czym są nakładane sankcje, wprawdzie niewzmocnione, mimo tego, że na szczycie unijnym była próba wzmocnienia sankcji, ale ich nie wzmocniono. [więcej] Niektórzy uważali, że gdyby Nawalnemu się udało, gdyby ktoś zmienił Putina, to można by było mówić, że jest to nowe otwarcie, nowy demokrata. Układ władzy byłby taki sam, a metody działania były podobne, tylko współpraca z Putinem byłaby bardziej osłodzona. Dzisiaj widzimy, że współpraca jest realna, ale ciężka wizerunkowo i tym to się różni. Jeżeli Zachód zdecyduje się na mocniejszą współpracę z Rosją, to będzie to dla nas (dla Polski – red.) niekorzystne stwierdził wykładowca akademicki.

– Gdyby Zachód trzymał się zasad i pewnego kursu, to powinien umocnić Europę Środkową, bo to jest bufor, który daje bezpieczeństwo między Wschodem a Zachodem, ale dzisiaj wszystko w geopolityce się zmienia. Na naszych oczach jest przewartościowanie wszystkich relacji po pandemii. Rosja jest brana pod uwagę jako czynnik w walce czy w zmaganiach z Chinami, szczególnie dla Ameryki. (…) Aresztowanie Aleksieja Nawalnego jest wizerunkowym problemem i trzeba to skrytykować, i trzeba się od tego odcinać, trzeba mówić o tym Putinowi. Putin tylko wtedy będzie uważał, że trzeba coś z tym zrobić sensownego, o ile będzie miał presję i realny nacisk, tak jak w gospodarce i kontaktach handlowych powiedział historyk.

Po decyzji moskiewskiego sądu o karze pozbawiania wolności dla Aleksieja Nawalnego jego zwolennicy wyszli na ulice. Policja zatrzymała ponad 1400 osób. [więcej]

– Mówi się, że film Aleksieja Nawalnego o pałacu Putina mógł być tylko i wyłącznie nakręcony z różnymi szczegółami, jeśli w aparacie władzy coś pękło i udostępniono tę kwestię. To jest pokazanie słabości, jeśli pałac rzeczywiście jest Putina, a prawdopodobnie jest. W filmie ujawniono szczegóły i jest już ponad 100 mln wyświetleń. W aparacie władzy rosyjskiej Putin zaczyna niektórym ciążyć – podsumował politolog.

Całą rozmowę ze środowej audycji „Aktualności dnia” z udziałem prof. Mieczysława Ryby można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl