fot. PAP/Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Armia Krajowa to kwintesencja polskiego wysiłku niepodległościowego

Armia Krajowa to istota Polskiego Państwa Podziemnego. Jest to kwintesencja polskiego wysiłku niepodległościowego, wielkiego polskiego „nie” wobec niemieckich i sowieckich aspiracji wymazania Polski z mapy Europy. Armia Krajowa od początkowych stadiów swojego istnienia miała wypisaną na sztandarach walkę o suwerenność i niepodległość Polski i temu pozostała wierna aż do 1945 roku – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową, która była największym ruchem oporu w czasie II wojny światowej w Europie. [czytaj więcej]

– Armia Krajowa to istota Polskiego Państwa Podziemnego. Jest to kwintesencja polskiego wysiłku niepodległościowego, wielkiego polskiego „nie” wobec niemieckich i sowieckich aspiracji wymazania Polski z mapy Europy. Armia Krajowa od początkowych stadiów swojego istnienia miała wypisaną na sztandarach walkę o suwerenność i niepodległość Polski i temu pozostała wierna aż do 1945 roku – akcentował historyk.

Prof. Grzegorz Kucharczyk podkreślił, że Armia Krajowa oznaczała bezwarunkową walkę o niepodległość Polski.

– Armia Krajowa oznaczała walkę o niepodległość Polski. Członek Armii Krajowej oznaczał bycie przy sprawie niepodległości Polski, bezwarunkowo. Wszystkie represje, które spadały na żołnierzy Armii Krajowej, to dowód na to, że nowi okupanci (reżim komunistyczny) odczytywali Armię Krajową jako główny czynnik walki o niepodległość Polski. To przekładało się na pisanie czarnej legendy o Armii Krajowej, kiedy chciano zamazać i wymazać z pamięci Polaków piękną historię Armii Krajowej, która zawsze była po stronie suwerenności Polski – powiedział historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Armię Krajową tworzyli Polacy, którzy kochali Polskę i dążyli do jej niepodległości.

– W Armii Krajowej skupiały się wszystkie walory Państwa Podziemnego. Były to aspekty bieżącej walki z okupantem, ale także wychowywanie przyszłych elit. Dlatego właśnie Armia Krajowa była solą Podziemnego Państwa Podziemnego. (…) Wysiłek niepodległościowy dotyczył wszystkich warstw społecznych. Propaganda komunistyczna głosiła kłamstwo, że Armię Krajową tworzyła arystokracja, ziemianie, kapitaliści, którzy chcieli bronić w ten sposób swoich interesów klasowych. Żołnierze Armii Krajowej to ludzie ze wsi, robotnicy, tzw. warstwy nieuprzywilejowane, dla których ważna była niepodległość Polski. Armia Krajowa to także wielcy ludzie Kościoła, na przykład bł. ks. kard. Stefan Wyszyński. Widzimy, jak w soczewce, całe państwo polskie – mówił gość Radia Maryja.

„O ile łatwiej mieliby ci, którzy dziś chcieliby przypisać Polsce i Polakom tzw. współudział w zbrodni Holokaustu, gdyby nie było Armii Krajowej?” – zapytał historyk.

– O ile łatwiej mieliby ci, którzy tego chcą? O ile łatwiej mieliby, gdyby nie było Armii Krajowej i jej nieustępliwej walki o wolność Polski. To nasz podstawowy argument, do którego możemy się odwołać, bo jest oparty na prawdzie, że była taka instytucja, która krwią poświadczała, że jest przeciwko niemieckiemu hitleryzmowi i przeciwko sowieckiemu totalitaryzmowi. Wszelka antypolska propaganda jest kłamliwa, ponieważ my mamy argument prawdy – Armię Krajową – akcentował prof. Grzegorz Kucharczyk.

Całą rozmowę z prof. Grzegorzem Kucharczykiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl