fot. twitter.com/marekpietrzak76

[TYLKO U NAS] Płk M. Pietrzak: Wiosną żołnierze Wojska Polskiego pobrali 220 tys. wymazów, z czego 65 tys. w punktach drive-thru

Żołnierze są po to, by wspierać samorządy, podmioty lecznicze i sanitarne. Biorąc pod uwagę tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa, wraz z nim rośnie nasze zaangażowanie – powiedział płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) podczas programu „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Podczas pandemii wiosną w pomoc chorym zaangażowani byli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie wraz z nasileniem zachorowań, żołnierze WOT ponownie pomagają w walce z COVID-19.

– Żołnierze są po to, by wspierać samorządy, podmioty lecznicze i sanitarne. Biorąc pod uwagę tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa, wraz z nim rośnie nasze zaangażowanie. Kilka tygodni temu zmieniliśmy sposób funkcjonowania WOT ze szkoleniowego na kryzysowy z pewną zmianą w porównaniu do wiosny. Wiosną wstrzymaliśmy szkolenia oraz nabór do formacji. Teraz robimy trochę inaczej. (…) Cały czas trwa nabór do wojska, a my wspieramy walkę z koronawirusem – powiedział płk Marek Pietrzak.

Jednym z zadań żołnierzy w ramach pomocy jest pobieranie wymazów do testów na obecność COVID-19. Gość „Polskiego punktu widzenia” poinformował, że „w tej chwili w Polsce jest ponad 500 punktów, w których są pobierane próbki”.

– Myśmy od marca do czerwca bardzo intensywnie pobierali wymazy. Wiosną żołnierze Wojska Polskiego pobrali 220 tys. wymazów, z czego 65 tys. w punktach drive-thru – poinformował rzecznik WOT.

Jak wyjaśnił pułkownik, żołnierze służyli pomocą głównie w Domach Pomocy Społecznej oraz wśród osób objętych kwarantanną. Obecnie wojsko również zajmie się przede wszystkim pobieraniem wymazów.

– Wpisuje się to w strategię rządu walki z koronawirusem. Przypomnę, że zawiera ona trzy linie. Pierwsza to ochrona zdrowia, druga gospodarka, a trzecia to seniorzy. W ramach pierwszej linii, czyli wsparcia systemu opieki zdrowotnej, dostaliśmy zadanie przejęcia systemu  pobierania wymazów w państwie, w perspektywie najbliższych tygodni – wytłumaczył żołnierz.

Pomoc ta ma na celu odciążenie lekarzy i pielęgniarek, którzy dzięki temu będą mogli skoncentrować się na bezpośredniej pomocy osobom zakażonym. Obok pobierania próbek do badań, wojskowi pomagają również w mierzeniu temperatury oraz w prostych, lecz niezbędnych zadaniach logistycznych i biurowych.

W trakcie pomocy dochodzi do zakażeń wśród żołnierzy. Jednak, jak wskazuje rzecznik WOT, większość zakażeń powstaje poza służbą.

– Nasi żołnierze są dobrze zabezpieczeni. Ci, którzy pracują na pierwszej linii, czyli tam, gdzie stykają się z osobami zarażonymi, są bardzo dobrze zabezpieczeni. Posiadają skafandry, przyłbice, rękawiczki i cały potrzebny sprzęt – zapewnił płk Marek Pietrzak.

Wojska Obrony terytorialnej wspierają również seniorów w codziennych czynnościach.

 – Wsparcie seniorów to pierwsze zadanie, jakiego się podjęliśmy. Przypomnę, że 4 marca pojawił się pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce, a już 6 marca WOT zostały skierowane do osób starszych. Najpierw byli to kombatanci, a następnie szeroka rzesza starszych samotnych osób, którym dostarczaliśmy paczki żywnościowe i paczki z medykamentami. Robiliśmy również zakupy. Od 6 marca dostarczyliśmy do osób potrzebujących 350 tys. paczek z żywnością i lekami. Opiekowaliśmy się wtedy i nadal opiekujemy się kombatantami – poinformował gość programu TV Trwam.

Wojska Obrony Terytorialnej zostaną wsparte pracą Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a także wolontariuszy. Mimo tak szerokiego zakresu zadań WOT, to Ośrodki Pomocy Społecznej będą pierwszymi instytucjami przeznaczonymi do pomocy seniorom.

– Pierwszym zapleczem pomocy szczególnie osobom starszym jest rodzina. Nie może być tak, że nagle wszyscy po 70 roku życia będą chcieli, by dowozić im posiłki. W takiej sytuacji zabrakłoby nawet wojska. My w pomocy seniorom pomagamy osobom, które są samotne, nie mają wsparcia w rodzinie i nie mogą liczyć na pomoc sąsiadów – podkreślił rzecznik WOT.

Seniorzy mogą skorzystać z pomocy w ramach rządowego programu na stronie: www.wspierajseniora.pl lub dzwoniąc pod numer tel: 22 505 11 11.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl