fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] P. Jaki o wyborach do PE: Europa stanęła na rozdrożu. Takim najważniejszym elementem, w którą stronę pójdzie, to jest kwestia aksjologiczna związana ze światem wartości

Europa stanęła na rozdrożu. Pójdzie albo w jednym, albo w drugim kierunku. Jest tu kilka takich elementów, które są absolutnie kluczowe. Rzeczywiście jeszcze kilka lat temu można było powiedzieć, że te wybory nie są ważne, ale teraz sytuacja się zmieniła. Takim najważniejszym elementem, gdzie teraz wszyscy będą wybierali, w którą stronę pójdzie Europa, to jest kwestia aksjologiczna, związana ze światem wartości – wskazał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam.

Patryk Jaki zwrócił uwagę, że w Europie postępuje lewacka rewolucja.

– W Europie postępuje lewicowa rewolucja, która w większości państw zachodnich niestety się już dokonała. Polska jest jednym z ostatnich państw, które się temu przeciwstawia – powiedział gość TV Trwam.

Cywilizacja chrześcijańska jest w Europie w odwrocie – podkreślił polityk.

– No i mamy dwie oferty. My jako Zjednoczona Prawica mówimy, że chcemy Europy, która wróci do korzeni. Ja na każdym swoim spotkaniu przypominam, że jednym z twórców Unii Europejskiej, do którego często odwołują się ruchy lewicowe, i nie znają jego historii, jest Robert Schuman, osoba, która notabene przechodzi proces beatyfikacji. Osoba, która mówiła, że nie będzie Europy, jeżeli Europa nie będzie chrześcijańska. On mówił, że trzeba przyszłą Europę budować na dwóch fundamentach: chrześcijaństwie i sferze handlowej – stwierdził minister Patryk Jaki.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości odniósł się do nierównego traktowania poszczególnych praw państw członkowskich w Unii Europejskiej, czego przykładem jest chociażby ingerencja unijna w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości.

– Jeżeli chodzi np. o wymiar sprawiedliwości, to zobaczmy, jak Unia Europejska czy liderzy europejscy przestrzegają własnych traktatów. Otóż po przyjęciu traktatu lizbońskiego powstała w Niemczech wątpliwość, czy na mocy tego traktatu państwa członkowskie zachowują prawo do organizacji własnego wymiaru sprawiedliwości. W związku z tym odpowiednik Trybunału Konstytucyjnego w Niemczech był zmuszony, żeby rozstrzygnąć, czy organizacja sądownictwa to jest dalej uprawnienie państwa członkowskiego czy uprawnienie Unii Europejskiej. Rozstrzygnął tę sprawę w ten sposób, że to jest dalej uprawnienie państwa członkowskiego, czyli sprawa wydaje się być prosta, bo traktat obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej, ale okazuje się, że to co, jest w Niemczech jasne, nie jest jasne, jeżeli chodzi o Polskę. Czyli to jest to, że są państwa równe i równiejsze – powiedział gość „Rozmów niedokończonych”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl