PAP/Jakub Kamiński

Komisja śledcza do spraw VAT przesłuchała Karola Jene

Za nami kolejny dzień prac sejmowej komisji śledczej ds. VAT. Komisja przesłuchała Karola Jene, byłego stałego doradcę Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo”.

Komisja „Przyjazne Państwo”, w której Karol Jene był ekspertem została powołana pod koniec 2007 roku i funkcjonowała do 2011 roku. Jej pierwszym szefem był Janusz Palikot, wówczas poseł PO, a Jene był jego bliskim współpracownikiem. W kolejnej kadencji Karol Jene był dyrektorem klubu parlamentarnego ugrupowania Ruch Palikota. Zadaniem komisji „Przyjazne Państwo” było tworzenie prawa sprzyjającego biznesowi.

Główny wątek przesłuchania to ten dotyczący procedowanej przez tzw. komisję Palikota nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Według szefa sejmowej komisji śledczej posła Marcina Horały, część podejmowanych wówczas działań miała charakter „rozszczelniający” system podatkowy.

Tymczasem świadek zeznał, że do komisji nie docierały sygnały dotyczącego rosnącego problemu luki VAT.

– Czy był taki problem, czy ktoś dostrzegał wtedy, że państwo może tracić miliardy i w takim razie, musimy uszczelnić, żeby było więcej pieniędzy – pytano świadka.

– Pamiętam, że przedstawiciele resortu, Biura Analiz Sejmowych często, w swoich uwagach i opiniach do projektów, sugerowało, że takie a nie inne rozwiązanie może rodzić pewne konsekwencje dla budżetu państwa, co było oczywiste. Natomiast faktycznie nie pamiętam, tego terminu „rozszczelnienie”, żeby taki termin się pojawił i taka dyskusja wokół tego się odbyła – zeznał Karol Jene.

Komisja bada lata 2007-2015. Według szacunków, w tym czasie Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj