P. Jaki: Komisja weryfikacyjna pracuje nad raportem strat Warszawy na reprywatyzacji

Komisja weryfikacyjna pracuje nad raportem, który pokaże, ile Warszawa straciła na reprywatyzacji – powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości, szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki. Jak dodał, kwoty przedstawione w dokumencie będą „bardzo duże”.

W piątek w Polsat News Patryk Jaki poinformował, że komisja weryfikacyjna pracuje nad raportem, który – jak mówił – pokaże, ile Warszawa straciła na reprywatyzacji.

„Mam nadzieję, że wkrótce będziemy gotowi, żeby go pokazać” – powiedział szef komisji weryfikacyjnej.

Dopytywany, czy kwoty przedstawione w raporcie będą rzędu kilku miliardów złotych, Jaki stwierdził, że „znacznie więcej”.

„To będą bardzo duże liczby, my w tej chwili liczymy każdą z nieruchomości” – dodał.

Patryk Jaki był też pytany o to, czy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz – która odmawia stawienia się przed komisją weryfikacyjną – może zostać doprowadzona przed komisję siłą.

„Nie wiem jeszcze tego w tej chwili. Na pewno ponowimy nasze wezwania przed komisję. Jeżeli (prezydent Warszawy – PAP) będzie regularnie lekceważyła to, co robi komisja, to nie wykluczam takiego rozwiązania. Uważam, że prawo powinno być dla wszystkich równe” – powiedział Patryk Jaki.

W Sejmie trwają prace nad projektem zmian w ustawie o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa, który przewiduje m.in. zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.

Dotychczas prezydent Warszawy nie stawiła się ani razu przed komisją weryfikacyjną, która wzywała ją, jako stronę swych postępowań. Komisja dotychczas nałożyła na Gronkiewicz-Waltz łącznie 40 tys. zł grzywien za nieusprawiedliwione niestawiennictwa.

Prezydent stolicy odmawia stawiennictwa przed komisją jako strona postępowań, argumentując, że komisja jest niekonstytucyjna. Komisja oddala wnioski Gronkiewicz-Waltz o uchylanie tych grzywien, od czego odwołuje się ona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Uchylając pierwsze grzywny WSA uznał, że prezydent stolicy jako organ uprawniony do reprezentacji m.st. Warszawy mogła zostać wezwana do stawienia się na rozprawę osobiście, ale nie wynika z tego podstawa do nałożenia grzywny.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca 2017 r. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl