[TYLKO U NAS] Min. P. Szefernaker: Jesteśmy państwem jednolitym, które jest silne wtedy, kiedy jest unitarne

Jesteśmy państwem jednolitym, które jest silne wtedy, kiedy jest unitarne, a nie podzielone między województwa, gminy i powiaty. Uważamy, że tą konstytucyjną wartość, o której dziś mówimy, trzeba utrzymać. Należy wzmacniać samorządy i my im dzięki uszczelnieniu podatków w latach 2016-2019 pomagamy – mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker w „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

Grzegorz Schetyna na konferencji we Włocławku zapowiedział wzmocnienie władzy samorządów terytorialnych, która mogłaby skutkować rozwojem federalizmu w Polsce.

– Prawo i Sprawiedliwość równie mocno samorządy wzmacnia, tak jak robimy to od czterech lat i planujemy robić to dalej. W polskim systemie konstytucyjnym samorządy mają swoje miejsce i rolę. Uważamy, że ta rola jest niezwykle ważna i tę rolę uwzględniamy, a przykładem tego jest chociażby finansowanie dróg lokalnych. Rząd Zjednoczonej Prawicy dofinansowuje budowę dróg lokalnych, gminnych, powiatowych na taką skalę, jakiej do tej pory nie było – wskazał wiceminister Paweł Szefernaker.

Widzimy jasno, że nie można zmieniać charakteru działań samorządu – poinformował gość Radia Maryja.

– Nie może być tak, jak Platforma proponuje, czyli próbę podziału państwa na samorządy to znaczy likwidację urzędów wojewódzkich, administracji rządowej w terenie. Jesteśmy państwem jednolitym, które jest silne wtedy, kiedy jest unitarne, a nie podzielone między województwa, gminy i powiaty. Uważamy, że tę konstytucyjną wartość, o której dziś mówimy, trzeba utrzymać. Należy wzmacniać samorządy i my im dzięki uszczelnieniu podatków w latach 2016-2019 pomagamy – powiedział polityk.

Przykładem na to, że oddanie władzy w ręce samorządów nie przyniosłoby pozytywnych skutków jest odbywający się w tym roku strajk nauczycieli.

– Choćby w tym roku mieliśmy wiele wydarzeń, które pokazały, że w przypadku likwidacji urzędów wojewódzkich i podległości różnego rodzaju inspekcji, które dzisiaj podlegają rządowi, i danie ich w ręce samorządów spowodowałoby, że w wielu sytuacjach doszłoby do różnego rodzaju takich okoliczności, gdzie państwo nie funkcjonowałoby. Najlepszym przykładem był strajk nauczycieli. Gdyby nie kuratoria oświaty i cała administracja zespolona, gdyby to oddać w ręce samorządów, to przecież w tym roku nie odbyłyby się egzaminy maturalne. One się odbyły tylko i wyłącznie dzięki temu, że zgłaszali się chętni do zasiadania w tych komisjach – osoby, które miały uprawnienia – i cała ta akcja została zorganizowana przez rząd działający w terenie – podsumował wiceminister Paweł Szefernaker.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem wiceministra Pawła Szefernakera można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl