fot. PAP/Rafał Guz

Powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy

Polska jest gotowa pomóc ludności uciekającej z Ukrainy. W ciągu kilku godzin przy granicy powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców. Udzielana im tam będzie informacja, a także pomoc medyczna i wyżywienie.

Ukraińcy próbują opuścić napadnięty przez Rosję kraj. Część z nich kieruje się w stronę Polski.

– O 5.00 koledzy zadzwonili do mnie i powiedzieli, że wojna się zaczęła. Zdecydowałem się opuścić Lwów i przybyć tutaj – powiedział obywatel Ukrainy.

Uchodźcom towarzyszą ogromne emocje. Nie brakuje łez.

W ciągu najbliższych godzin w województwie lubelskim i podkarpackim, przy granicy polsko-ukraińskiej, powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców.

– Te punkty powstają przede wszystkim dla tych osób, które – przybywając do Polski z Ukrainy – nie mają perspektywy na najbliższe godziny i dni, myślę, że dla części Ukraińców będziemy krajem, z którego udadzą się dalej – do Europy Zachodniej czy do USA – zaznaczył wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

W rozmowie z redakcją Radia Maryja wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że dla części uchodźców z Ukrainy miejsca szykują ukraińskie rodziny na stałe mieszkające w Polsce.

– A ci wszyscy, którzy będą uchodźcami wojennymi, którzy nie mają miejsc do jakiegokolwiek przeżycia przez kolejne godziny, będą dyslokowani do punktów ośrodków ds. cudzoziemców – wyjaśnił Paweł Szefernaker.

Na razie w planach jest utworzenie ośmiu punktów recepcyjnych. Uchodźcy będą mogli tam uzyskać potrzebne informacje, a także pomoc medyczną i wyżywienie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl