fot. Monika Tomaszek

[TYLKO U NAS] Min. P. Czarnek: Jako resort edukacji i nauki skupiamy się na tym, by uatrakcyjnić zawód nauczyciela i zmienić system pracy tak, aby był on dla ucznia i jego rodziców, a nie dla biurokracji

Chcemy, aby nauczyciel zarabiał więcej, stąd nasza propozycja podniesienia wynagrodzeń dla nauczycieli z poziomu 3,5 tys. zł do blisko 5 tys. zł, w przypadku osób zaczynających pracę. Natomiast u nauczycieli dyplomowanych chcemy podnieść wynagrodzenie z poziomu 6,5 tys. zł do blisko 8 tys. złotych – powiedział prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

15 października 2021 roku w Lublinie przed biurem poselskim ministra edukacji i nauki nieznany sprawca rozlał farbę, niszcząc elewację. W ocenie prof. Przemysława Czarnka takie działania wychodzą poza normy ludzkiego zachowania.

– To wandalizm i działanie przestępcze. Została zniszczona elewacja Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie, gdzie od 2 lat mieści się moje biuro poselskie. (…) Jest to przejaw braku argumentów merytorycznych. Jeżeli ktoś nie ma nic do powiedzenia z powodu braku argumentów, to ucieka się do wandalizmu i przestępczych działań – wyjaśnił gość programu.

14 października 2021 roku Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” przedstawiła postulaty dotyczące zmian w statusie zawodowym i płac dla nauczycieli. [czytaj więcej] Głównym postulatem jest zwiększenia nakładów na oświatę i zapewnienie corocznej waloryzacji wynagrodzeń w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce.

https://twitter.com/ZNP_ZG/status/1448317768026238977?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1448317768026238977%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.radiomaryja.pl%2Finformacje%2Fznp-fzz-i-oswiatowa-solidarnosc-we-wspolnym-stanowisku-zdecydowanie-odrzucamy-propozycje-mein%2F

– Jesteśmy cały czas w dialogu i rozmawiamy na ten temat. Jest to bardzo trudne, jeżeli chodzi o prawo budżetowe i reguły budżetowo-unijne. (…) Będzie to przedmiot rozmów pana premiera Mateusza Morawieckiego z panem przewodniczącym Piotrem Dudą. Jako resort edukacji i nauki skupiamy się na tym, by uatrakcyjnić zawód nauczyciela i zmienić system pracy tak, aby był on dla ucznia i jego rodziców, a nie dla biurokracji. Chcemy, aby nauczyciel zarabiał więcej, stąd nasza propozycja podniesienia wynagrodzeń dla nauczycieli z poziomu 3,5 tys. zł do blisko 5 tys. zł, w przypadku osób zaczynających pracę. Natomiast u nauczycieli dyplomowanych chcemy podnieść wynagrodzenie z poziomu 6,5 tys. zł do blisko 8 tys. złotych – poinformował prof. Przemysław Czarnek.

Solidarność oceniła jednak, że propozycja Ministerstwa Edukacji i Nauki , to nie podwyżki wynagrodzeń, lecz pieniądze za dodatkowe godziny pracy.

– Związkowcy z „Solidarności” powinni się zastanowić, co rozumieją pod hasłem praca nauczyciela. Ja rozumiem 40 godzin pracy nauczyciela, bo tyle nauczyciel pracuje w ciągu tygodnia. Jeśli związkowcy uważają, że nauczyciel pracuje tylko 18 godzin, to zwiększenie zajęć dydaktycznych przy tablicy i dostępności dla ucznia oznacza dodatkowe prace, to znaczy, że wcześniej kłamali, twierdząc, że nauczyciel pracuje 40 czy 46 godzin tygodniowo – ocenił minister edukacji i nauki.

Gość programu „Polski punkt widzenia” poinformował również, że trwają prace dotyczące zmniejszenia biurokracji w szkołach, która zabiera nauczycielom czas, jaki powinien być przeznaczony dla uczniów.

– Chodzi o to, by dostępność nauczyciela dla ucznia w ramach tych 40 godzin pracy, była większa niż dotychczas. Oznacza to dłuższy pobyt w szkole o kilka, a nie kilkanaście godzin – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek.

W ramach zapowiadanych zmian nauczyciele nie będą już musieli sporządzać „ankiet, sprawozdań i oświadczeń, które wcześniej były wypełniane, zdecydowanie częściej niż powinny”.

– Dlatego powstała lista dokumentów, którą stworzyli kuratorzy oświaty. Lista zostanie dostarczona dyrektorom szkół w najbliższych dniach w całej Polsce. Dzięki temu zniesiemy praktyki, które nie miały nic wspólnego z prawem – wskazał szef resortu edukacji i nauki.

8 września 2021 roku minister edukacji i nauki, podczas rozmowy na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, powiedział, że „MEiN musi popracować nad odchudzaniem podstawy programowej niektórych przedmiotów po to, żeby plan lekcji nie zakładał więcej niż 6 -7 h w szkole”. [czytaj więcej

– W przypadku szkół ponadpodstawowych prace w tej sprawie są już na  zaawansowanym poziomie. Ogólnie dzieci przebywają zbyt długo w szkole i należy to zmienić. Jednak zmiana wymaga racjonalnego i rozsądnego podejścia, żeby „nie wylać dziecka z kąpielą” – ocenił prof. Przemysław Czarnek.

radiomaryja.pl

drukuj