fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Min. M. Zagórski: Suwerenność technologiczna nie może zamykać się w obrębie jednego państwa

Potrzebny nam sojusz technologiczny do bezpiecznego rozwoju. Suwerenność technologiczna nie może zamykać się w obrębie jednego państwa. Musi się realizować w większym sojuszu państw, które łączą te same wartości – powiedział podczas konferencji naukowej „Przedsiębiorczość w Polsce – nowe perspektywy rozwoju” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej trwa konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce”. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreślił w czasie swojej prelekcji, że potrzebny jest nam technologiczny sojusz.

– Jeżeli chcemy zachęcić obywateli do wybierania naszej technologii, musimy zaproponować im inną jakość, nie tylko technologiczną. Musimy stawiać człowieka w centrum tej technologii. Łatwiej będzie nam zawierać sojusze, które będą miały inny wymiar. Potrzebny nam sojusz technologiczny do bezpiecznego rozwoju. Suwerenność technologiczna nie może zamykać się w obrębie jednego państwa. Musi się realizować w większym sojuszu państw, które łączą te same wartości – wskazał Marek Zagórski.

Minister cyfryzacji postawił już konkretne zadania przed Ministerstwem Cyfryzacji. Nowe rozwiązania mają dążyć do tego, by w jak najmniejszym stopniu korzystać z papieru.

– Zadanie, które postawiłem przed kierownictwem ministerstwa na najbliższych kilka miesięcy, to przegląd prawa po to, by wyeliminować bariery w obszarze cyfrowym, zlikwidować luki, które posiadamy. Od czterech lat realizujemy program mniej papieru, ale w dalszym ciągu tego papieru jest bardzo dużo. Są sprawy, których nie da się załatwić inaczej. To nie tyle efekt braku nowoczesnych rozwiązań, co efekt jeszcze obowiązujących przepisów – podkreślił minister cyfryzacji.

Nie jest to jednak jedyne wyzwanie, które stoją przed resortem cyfryzacji.

– To, co jest bardzo dużym wyzwaniem to zapewnienie odpowiednich kadr dla przemysłu opartego o dane. Mamy deficyt kilkudziesięciu tysięcy pracowników z szeroko rozumianymi komputerami z zakresie informatyzacji – powiedział.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy wyzwaniem z pewnością jest globalna konkurencja.

– 80 proc. Polaków, którzy korzystają z internetu, korzystają z niego w telefonie. To jest oczywiście szansa na zdobycie nowych rynków, ale także zderzenie się z globalna konkurencją na starcie. To także bariera mentalna dla polskich przedsiębiorców. Nabiera ona specjalnego znaczenia, jeśli mówimy o biznesach, które wydają się być bardzo odległe od technologii cyfrowych – zaznaczył Marek Zagórski.

radiomaryja.pl

drukuj