fot. twitter.com/ZagorskiMarek

[TYLKO U NAS] Min. M. Zagórski: Polacy chętnie korzystają z usług e-administracji

220 tys. obywateli przed wyborami parlamentarnymi wysłało elektroniczny wniosek do spisu wyborców. 45 tys. z kolei zgłosiło się, aby dopisać się do rejestru wyborców. „To na pewno sukces w wielu aspektach. Podstawowym jest to, że Polacy chętnie korzystają z usług e-administracji” – powiedział w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ponad 220 tys. obywateli wysłało elektroniczny wniosek o dopisanie do spisu wyborców, a 45 tys. zgłosiło się przez internet, aby dopisać się do rejestru wyborców. Szef resortu cyfryzacji powiedział, że to „na pewno sukces w wielu aspektach”.

– Podstawowym jest to, że Polacy chętnie korzystają z usług e-administracji. W pewnej mierze jest to także sukces administracyjny. Tutaj ukłon do samorządów, dlatego że zdecydowana większość wniosków wpłynęła w ciągu ostatnich 24 godz., kiedy było to możliwe. W Poznaniu w ciągu jednego dnia trafiło do urzędu 9 tys. wniosków. Wyobraźmy sobie, że tych 9 tys. osób stawia się w urzędzie. (…) Dzięki cyfryzacji, e-usługom możemy sprawniej zarządzać administracją – wskazał polityk.

Aby złożyć wniosek m.in. o dopisanie do spisu wyborców, należy posiadać Profil Zaufany. Minister Marek Zagórski zauważył, że „z takiej usługi można skorzystać bardzo szybko. Ćwierć miliona osób zrobiło to w ciągu kilku dni, więc to się bardzo dobrze sprawdza”.

– Żebyśmy mogli w ogóle korzystać z usług administracji, żeby ona stała się lepsza, musi być usługa i administracja, ale też musi być obywatel, który ma zdolność do korzystania z tych usług. Takim narzędziem jest Profil Zaufany. W 2016 roku 350 tys. osób posiadało taki profil. Dzisiaj jest to ponad 4,4 mln użytkowników. Mamy nadzieję, że będzie ich więcej. (…) Wszystko po to, żebyśmy mieli większą liczbę użytkowników o wyższych kompetencjach, ale także żebyśmy mieli większą presję na urzędy. Proszę sobie uzmysłowić, że 350 tys. osób posiadających Profil Zaufany to był niecały jeden procent obywateli. 4,4 mln to jest kilkanaście procent – zaznaczył.

Gość Telewizji Trwam podkreślił, że „mamy całkiem sporo usług. W zasadzie większość spraw można załatwić drogą elektroniczną”.

– Jeżeli nie ma jakiejś usługi, to mamy takie rozwiązanie, jak w Estonii. Tam, kiedy nie ma takiej usługi, można wysłać pismo elektroniczne do urzędu. U nas też taka możliwość jest. Oczywiście chcemy, żeby te usługi były jeszcze bardziej zaawansowane i żeby one obsługiwały całe procesy, czyli np. zgłaszając narodziny dziecka – można to zrobić online – żebyśmy nie tylko mogli zawnioskować o dowód osobisty dla tego dziecka, numer PESEL, odpis aktu urodzenia – to wszystko już możemy zrobić – ale żebyśmy także mogli wnioskować o „500 plus”. Chcemy też, żeby zintegrować te usługi z usługami miasta, w którym powinno się dać możliwość rekrutacji dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły – powiedział minister Marek Zagórski.

radiomaryja.pl

drukuj