fot. PAP/Marcin Obara

W ramach programu Polska Cyfrowa realizowany jest projekt Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

W ramach programu Polska Cyfrowa realizowany jest projekt Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Celem projektu jest walka z wykluczeniem cyfrowym w placówkach szkolnych, szczególnie w małych miejscowościach.

Do 16 września wszystkie szkoły mogą zgłaszać aplikację do konkursu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

– Konkurs trwa. Zachęcamy szkoły do tego, aby się zgłaszały – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest m.in. zgłoszenie do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i przyłączenie się do programu m-legitymacji szkolnych. Szkoła, która chce wziąć udział w konkursie, powinna zadeklarować także przeprowadzenie jednej inicjatywy w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Jest to forma zachęty dla szkół, by położyć większy nacisk na naukę programowania wśród dzieci. Dla najlepszych pomysłów Ministerstwo Cyfryzacji przewidziało nagrody.

– Jest do wygrania 800 zestawów, tzw. mobilnych pracowni komputerowych, których celem jest po pierwsze nagrodzenie szkół, ale także pokazanie trochę innego podejścia do budowy pracowni komputerowych – już nie stacjonarnych, tylko właśnie mobilnych – wyjaśnił Marek Zagórski.

To umożliwi dzieciom korzystanie z Internetu nie tylko podczas zajęć z informatyki. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna ma zapewnić szybki Internet w szkołach. Jest to forma walki z wykluczeniem cyfrowym, dlatego w pierwszej kolejności ministerstwo preferuje szkoły w małych miejscowościach.

– W tym sensie preferuje mniejsze miejscowości, że ograniczyliśmy go do tych szkół, które są w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców, czyli nie takie małe, ale później już nie ma żadnych ograniczeń – tłumaczył minister cyfryzacji.

Docelowo projekt obejmie wszystkie szkoły w Polsce, czyli około 19 tysięcy placówek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj