Profil Zaufany i aplikacja mObywatel od dziś w przychodniach

Od dzisiaj w życie wchodzą kluczowe przepisy dotyczące e-zdrowia. Ministerstwo Zdrowia oraz resort cyfryzacji chcą, by przychodnie w zdecydowanie większym stopniu korzystały z możliwości technologicznych.

Aż 34 proc. Polaków uważa, że internet w większym stopniu powinniśmy wykorzystywać w obszarze zdrowia i e-medycyny – wynika z przeprowadzonego badania „Internet w życiu Polaków”. [zobacz]. Nowe przepisy to wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom.

Przygotowane w Ministerstwa Zdrowia regulacje to największy w historii pakiet zmian, które posłużą przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

– Na zmianach skorzystają wszyscy. Dzięki ustawie – założenie profilu zaufanego (PZ) będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

IKP to internetowa aplikacja, w której możemy znaleźć m.in. swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem.

Aby zdobyć dostęp do tych wszystkich informacji, trzeba mieć jedynie właśnie profil zaufany. By go założyć, należy skorzystać ze strony www.pz.gov.pl.

Uprawnienia do potwierdzania profilu będą mogli mieć lekarze, pielęgniarki czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzje w tym zakresie będzie podejmował Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ – nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc.

A to nie wszystkie zmiany. Dzięki nowym przepisom w przyszłości kolejną funkcjonalność będzie mogła zyskać nasza aplikacja mObywatel, z której korzysta ponad 340 tysięcy osób. Wchodząca w życie ustawa daje między innymi możliwość uruchomienia w niej usług Internetowego Konta Pacjenta, w tym możliwość zarejestrowania się do lekarza (wylegitymowania się).

Już dziś mObywatel (na system Android 6.0 wzwyż) daje dostęp do listy niezrealizowanych eRecept. Kolejna, na pozór niewielka, a bardzo użyteczna zmiana to wprowadzenie możliwości zrealizowania eRecepty z użyciem e-dowodu osobistego.

Więcej o aplikacji mObywatel [tutaj]

RIRM

drukuj