fot. szczecin.uw.gov.pl

[TYLKO U NAS] Mec. Z. Bogucki: Musimy budować nasze bezpieczeństwo energetyczne przez rozbudowę gazoportu oraz wzmacnianie naszej gospodarki morskiej

Musimy budować nasze bezpieczeństwo energetyczne przez rozbudowę gazoportu oraz wzmacnianie naszej gospodarki morskiej – powiedział mec. Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W tym roku nastąpi otwarcie tunelu pod Świną, inwestycji strategicznej dla regionu zachodniopomorskiego, jak również całej Polski. Tunel drogowy pod dnem Świny łączy wyspy Uznam i Wolin oraz centrum Świnoujścia z resztą kraju.

– Wydarzenie ważne dla naszego regionu i w ogóle dla naszego kraju, ponieważ jest to dokończenie drogi 93, łączące północ Polski z południem. Wpisujące się w drogę europejską, która ma połączyć Skandynawię aż do Grecji. Niezwykle ważna inwestycja, także w wymiarze lokalnym, bardzo ważna dla rozwoju turystyki. Nie można zapomnieć, że tunel ma także znaczenie gospodarcze. Świnoujście to jedno z najważniejszych, jeżeli nie najważniejsze miejsce na mapie energetycznej Polskiego bezpieczeństwa. Znajduje się tam gazoport oraz jest realizowany plan rozbudowy portu kontenerowego, a także zespół portów Szczecin-Świnoujście – mówił mec. Zbigniew Bogucki.

Gość „Aktualności dnia” przypomniał również, jak wyglądały decyzje w związku z tunelem pod Świną w poprzednich latach.

– Warto wrócić także do lat 2005 – 2007, kiedy premierem polskiego rządu był prezes Jarosław Kaczyński. Wtedy padła zapowiedź budowania tunelu pod Świną, choć nie wielu w to wierzyło. Niestety, w 2007 roku władza została przekazana w ręce Platformy Obywatelskiej i Donald Tusk oznajmił, że tunelu nie będzie. Dopiero po ponownym objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość powróciliśmy do tego pomysłu, realizujemy go i jesteśmy już bardzo blisko. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach uda nam się ten tunel otworzyć – podkreślił. 

Wojewoda zachodniopomorski 12 kwietnia br. podjął decyzję o bezwzględnym zakazie dostępu do strefy bezpieczeństwa wokół terminalu LNG w Świnoujściu. Decyzja została podjęta w kontekście trwającej agresji Rosji na Ukrainę.

– Wszyscy posłowie, w liczbie 439, zagłosowali za wprowadzeniem takiego rozwiązania, które oddawało w ręce wojewody możliwość podjęcia tego rodzaju decyzji z uwagi na bezpieczeństwo, po zasięgnięciu informacji z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straży Granicznej. Taki wniosek do mnie wpłynął od Straży Granicznej. Była również zdecydowana rekomendacja ze strony ABW, że względy bezpieczeństwa wymagają takiego działania, aby utworzyć strefę ochronną wokół najważniejszego obiektu naszej infrastruktury krytycznej. Byłoby skrajną nieodpowiedzialnością, gdyby wobec tych sygnałów tego nie zrobić. Chodzi o nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo energetyczne. Przypomnę, że 30 proc. gazu polskiego płynie przez gazoport w Świnoujściu – akcentował.

Dodał, że podczas weekendu majowego będzie możliwość dostępu do latarni i do fortu Gerharda – miejsc, do których dostęp jest wyłączony z powodu zakazu – poprzez bezpłatne dopłynięcie zarówno z prawobrzeżnej części Świnoujścia, jak i lewobrzeżnej.

Obecnie w Świnoujściu trwa budowa nadbrzeży, został pogłębiony tor wodny Szczecin-Świnoujście, a w planach jest głębokowodny terminal kontenerowy.

– Pomorze zachodnie jest miejscem szczególnym z uwagi na swoje położenie geograficzne. Mamy ten walor, że jesteśmy województwem nadmorskim, mamy porty i dostęp do Bałtyku. Inwestycje, które zrealizowaliśmy i które realizujemy, są „otwieraniem okna na świat”  – dla polskiej gospodarki, dla polskiego przemysłu i polskich przedsiębiorców – tworzeniem wokół tego wielkiego parku przemysłowego, więc to nie tylko rozwój portu. Jeżeli mówimy o pogłębieniu toru wodnego między Świnoujściem a Szczecinem, to jest to „aorta”, która pozwala sprawnie funkcjonować zarówno portowi w Świnoujsciu, jak i w Szczecinie – tłumaczył wojewoda zachodniopomorski.

Mec. Zbigniew Bogucki, dodał, że w planach jeszcze druga wielka inwestycja, która jest przygotowywana i która jest wielka szansą dla naszego regionu i Polski – to budowa wielkiego, nowoczesnego portu kontenerowego w Świnoujściu. Będzie on powstawał w okolicach dzisiejszego gazoportu.

– Musimy budować nasze bezpieczeństwo energetyczne przez rozbudowę gazoportu – powstaje trzeci zbiornik – oraz wzmacnianie naszej gospodarki morskiej – podkreślił.

W Dniu Flagi 2 maja br. na plaży w Międzyzdrojach ma zostać pobity rekord Polski w kategorii najdłuższej flagi narodowej.

– Wydarzenie to organizujemy wspólnie z burmistrzem Międzyzdrojów, w symbolicznym miejscu, ponieważ na północy, gdzie fale Bałtyku uderzają o plażę zaczyna się Polska i chcemy pokazać, że jesteśmy razem w Dniu Flagi. Flaga biało-czerwona powinna nas łączyć. Część flagi będziemy rozwijać z zachodu na wschód, drugą część ze wschodu na zachód, spotkamy się pośrodku, przy molo w Międzyzdrojach, gdzie zszyjemy obie części. Łącznie cała długość flagi to 2,5 km. Rozpoczynamy o 11.00 na plaży w Międzyzdrojach. Zachęcam wszystkich mieszkańców naszego regionu, a także wszystkich turystów do udziału w tym wydarzeniu – mówił gość Radia Maryja.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem mec. Zbigniewa Boguckiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj