[TYLKO U NAS] Prof. R. Niżnikowski: Siły energetyczne ze Wschodu i Zachodu koncentrują się w Polsce, dlatego grozi nam brak bezpieczeństwa energetycznego
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko przedstawiło stanowisko, w którym wyraziło negatywną opinię o obecnej polityce energetycznej Unii Europejskiej i Polski. „Mamy w Polsce zabezpieczone zasoby energetyczne, które są naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Na ich bazie jesteśmy w stanie uzyskać pełną niezależność energetyczną” – powiedział prof. dr hab. Roman Niżnikowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
Od kilku lat toczy się spór o wydobycie i spalanie węgla w Polsce. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej naciska na odejście od eksploatacji tego surowca między innymi w Polsce, gdzie węgiel jest głównym surowcem energetycznym. Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko przedstawiło stanowisko, w którym wyraziło negatywną opinię o obecnej polityce energetycznej Unii Europejskiej i Polski.
– Nasze stanowisko zostało podane w trosce o stan energetyki i zasobów energetycznych Polski. Siły energetyczne ze Wschodu i Zachodu zbiegają i koncentrują się w naszym kraju, dlatego grozi nam brak bezpieczeństwa energetycznego. Występujemy z naszym stanowiskiem, aby uświadomić, że zagrożenie energetyczne nie musi być dla nas problemem, jeśli weźmiemy pod uwagę nasze zasoby energetyczne – wyjaśnił prof. dr hab. Roman Niżnikowski.
stowarzyszenie im. Szyszko Uchwała_2_2022
Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko oceniło, że „polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest operacją rosyjskich służb specjalnych”. Prof. dr hab. Roman Niżnikowski wskazał, że jest to powód, przez który Polska nie może swobodnie dysponować zasobami energetycznymi.
– Mamy w Polsce zabezpieczone zasoby energetyczne, które są naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Na ich bazie jesteśmy w stanie uzyskać pełną niezależność energetyczną. Ważne, żeby nikt nam w tym nie przeszkadzał. (…) W stanowisku, które przedstawiliśmy, widzimy przyczyny braku swobodnego dysponowania naszymi zasobami energetycznymi – akcentował gość Radia Maryja.
Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. dr. hab. Jana Szyszko zwrócił uwagę na kierunki rozwoju niezależności energetycznej Polski.
– Oparcie energetyki kraju tylko na zasobach importowanych jest nieracjonalne. Staramy się propagować kwestie związane z powrotem do wydobycia węgla, większego zainteresowania aspektami geotermii w Polsce. Przecież nasz kraj w dwóch trzecich położony jest na terenach wód geotermalnych o wysokich parametrach termicznych, które mogą być swobodnie wykorzystane. (…) Pozostaje jeszcze kwestia biomasy, czyli perspektywa produkcji energii w oparciu o surowce pochodzenia rolniczego. Jest realna perspektywa do całkowitego uniezależnienia energetycznego Polski – podkreślił prof. dr hab. Roman Niżnikowski.
Całą rozmowę z prof. dr. hab. Romanem Niżnikowskim można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl/TV Trwam News