Fot: ums.gov.pl

Przygotowania do przebudowy toru wodnego Szczecin – Świnoujście

W połowie czerwca mają się rozpocząć badania dna toru wodnego Szczecin – Świnoujście. Są one niezbędne przed rozpoczęciem pogłębienia toru do planowanych 12,5 m.

Badania mają na celu wskazanie zalegających na dnie niewybuchów – mówi naszej redakcji Andrzej Borowiec dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Ponieważ żyjemy w regionie w którym działania wojenne były prowadzone dość intensywnie, w szczególności w Szczecinie i w Policach, które leżą też na przebiegu toru wodnego. Tam były bardzo ciężkie bombardowanie w końcowej fazie wojny. W związku z tym, przed wejściem tam z pracami inżynieryjnymi musimy sprawdzić, czy przypadkiem nie leżą tam jakieś materiały wybuchowe, które mogły by stanowić zagrożenie dla sprzętu, mającego tam pracować – podkreśla dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Andrzej Borowiec zaznacza że kolejnym etapem przygotowującym do pogłębienia toru będzie budowa umocnień na niektórych odcinkach brzegu.

Inwestycja przebudowy toru wodnego Szczecin – Świnoujście będzie prowadzona w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jej wartość to ok. 1 mld 300 mln zł.

RIRM

drukuj