fot. facebook/Marzena Machałek

[TYLKO U NAS] M. Machałek o zdalnym nauczaniu: To jest czas budowania wspólnoty poczucia odpowiedzialności za innych i za siebie. To jest wielki egzamin dla naszej rodziny oświatowej

Sprawnie i szybko przygotowaliśmy rozporządzenie na temat zdalnego nauczania. Wiem, że nauczyciele są bardzo kreatywni, tworzą grupy i dzielą się materiałami. To jest czas budowania wspólnoty poczucia odpowiedzialności za innych i za siebie. To jest wielki egzamin dla naszej rodziny oświatowej – akcentowała Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W związku z wprowadzonym przez premiera Mateusza Morawieckiego stanem epidemii w Polsce, szkoły pozostaną zamknięte przynajmniej do świąt Wielkiej Nocy. W środę weszły w życie przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zdalnego nauczania w czasie pandemii koronawirusa. Od tej pory nauczanie online jest obowiązkowe.

– Sprawnie i szybko przygotowaliśmy rozporządzenie na temat zdalnego nauczania, wiedząc, że ono nie jest doskonałe, bo to jest przejście z jednego systemu na system zdalnego nauczania. Kierowaliśmy się w Ministerstwie tym, żeby dać podstawę prawną dla działań, które zaczęły się w bardzo wielu szkołach. Bardzo wiele szkół, nauczycieli, dyrektorów podjęło działania, by dzieci nie zostały same w domu, by mieć z nimi kontakt i próbować przerabiać jakieś części materiału – poinformowała Marzena Machałek.

Uznaliśmy, że trzeba dać nauczycielom uporządkować to w formie rozporządzenia – wskazała wiceminister edukacji narodowej.

– Rozporządzenie musi dawać dużą swobodę nauczycielom i szkołom, a przede wszystkim dyrektorom, bo w tej sytuacji liczy się skuteczność działania, uporządkowanie go, biorąc pod uwagę, że jest to działanie doraźne. Obserwowaliśmy i analizowaliśmy dane codziennie od 10 dni. (…) Jestem pod ogromnym wrażeniem – mówimy o szkołach dla młodzieży, a nie dla dorosłych – ponad 96 proc. szkół i placówek oświatowych deklaruje kuratorom, że są do tego przygotowane – podkreśliła polityk.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczyła, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zwraca uwagę nauczycielom, by nadmiernie nie obciążali materiałem uczniów, gdyż jest to dla nich i dla ich rodziców stresująca sytuacja.

– Nie chodzi o to, żeby zadać zdalnie do przerobienia samodzielnie uczniom dużą część materiału, a później z tego zdalnie odpytać. Chodzi o to, by pomóc „przejść” przez ten materiał, pokazać coś interesującego i na tyle, na ile to jest możliwe, realizować podstawę programową. Mam sygnały, że w zdecydowanej większości szkół tak się dzieje. Trzeba też zwrócić uwagę, że ważna jest rola psychologów, pedagogów szkolnych, ale także poradni. (…) Mogą oni pracować zdalnie i powinni mieć szczególną rolę w kontakcie z dziećmi, rodzicami i nauczycielami, żeby ich wspierać – mówiła Marzena Machałek.

Wszystkie potrzebne uczniom, rodzicom i nauczycielom informacje dotyczące zdalnego nauczania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej [ZOBACZ]. 

– W tej chwili kończymy już poradnik dla szkół, bardzo szczegółowy – „Kształcenie na odległość” – który będzie modyfikowany i zamieszczony na naszej stronie ministerialnej. Zachęcamy do korzystania z bardzo dobrych portali, np. portal e-podręcznik – wiem, że bardzo dużo nauczycieli z tego korzysta. On pozwala na przeprowadzenie zajęć, ale też na inne aktywności. Wiem, że nauczyciele są bardzo kreatywni, tworzą grupy i dzielą się materiałami. To jest czas budowania wspólnoty poczucia odpowiedzialności za innych i za siebie. To jest wielki egzamin dla naszej rodziny oświatowej – zauważyła wiceminister edukacji narodowej.      

Całą rozmowę z Marzeną Machałek w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl