fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Guziak-Nowak: Mamy jeszcze wiele do zrobienia w kwestii zatroszczenia się o dzieci, które mają się narodzić

Pamiętajmy, że liczba 107 nie jest jakąś zwyczajną statystyką wziętą z kosmosu. Są to dzieci, które zostały zabite w białych rękawiczkach przez lekarzy i dorosłych. Ponadto za każdym z tych dzieci stoją matki, którym nie udzielono realnej i adekwatnej pomocy na czas – mówiła Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

W 2021 roku wykonano 10 razy mniej tzw. aborcji niż we wcześniejszych latach. Jest to efekt wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, dzięki któremu zabijanie nienarodzonych dzieci z powodu wad genetycznych zostało zabronione. Według danych w ubiegłym roku dokonano 107 legalnych tzw. legalnych aborcji, a rok wcześniej przeprowadzono ich 1074.

– Jako środowisko pro-life cieszymy się z tego spadku. Widzimy, że ustanowione prawo naprawdę działa. Wcześniej mieliśmy pewne wątpliwości i obawy, czy wyrok polskiego TK będzie miał przełożenie na ochronę nienarodzonych. Obawialiśmy się, że do przeprowadzania tzw. aborcji będzie wykorzystywana przesłanka dotycząca zdrowia psychicznego kobiet. Na szczęście widzimy, że tak nie jest – poinformowała Magdalena Guziak-Nowak.

Gość programu „Polski punkt widzenia” zwróciła uwagę, że choć liczba dokonywanych morderstw nienarodzonych dzieci spadła, to jednak każde zabite podczas ciąży dziecko jest wielką stratą.

– Pamiętajmy, że liczba 107 nie jest jakąś zwyczajną statystyką wziętą z kosmosu. Są to dzieci, które zostały zabite w białych rękawiczkach przez lekarzy i dorosłych. Ponadto za każdym z tych dzieci stoją matki, którym nie udzielono realnej i adekwatnej pomocy na czas (…). Nawet jeżeli chwilę po zabiegu kobieta poczuje ulgę, to będzie ona niosła brzemię tej decyzji do końca życia – podkreśliła rozmówczyni.

Warto zwrócić również uwagę, że tzw. aborcja jest dostępna w sytuacji, kiedy dziecko zostało poczęte podczas czynu zabronionego, np. gwałtu. Jednak według danych w 2021 roku nie zabito ani jednego dziecka, argumentując to gwałtem. Magdalena Guziak-Nowak wyjaśniła, że wcześniej również liczba tzw. aborcji dzieci poczętych w wyniku gwałtu była niewielka.

– Istnieje kilka powodów, dlaczego wskaźnik dokonanych zabójstw nienarodzonych dzieci w związku z tą przesłanką jest tak niski. Jednym z nich jest fakt, że kobieta, która zgłosi organom ścigania, że jest ofiarą gwałtu, otrzymuje tabletkę „dzień po”. Możemy się więc spodziewać, że nawet jeśli część z tych kobiet była w ciąży, to po zażyciu środka farmakologicznego doszło do poronienia – powiedziała sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Gość programu wskazała, że narodzenie niepełnosprawnego dziecka wymaga ogromnej ofiary rodziców, którzy często muszą poświęcić całe swoje życie na jego wychowanie. Wyjaśniła, że państwo powinno zaangażować się w pomoc takim rodzinom, by mimo trudności mogli oni godnie opiekować się chorym dzieckiem.

– Mamy jeszcze wiele do zrobienia w kwestii zatroszczenia się o dzieci, które mają się narodzić. Nieustannie apeluję do rządzących, aby zwiększać społeczną świadomość na temat hospicjów perinatalnych. Są to gabinety lekarskie, w których matka chorego dziecka może otrzymać wieloaspektową pomoc (…). Kolejną sprawą, do której wracamy, jest zabezpieczenie finansowe dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci – tłumaczyła Magdalena Guziak-Nowak.

W ostatnim czasie widzimy ogromny przełom w kwestii ochrony nienarodzonych dzieci w Stanach Zjednoczonych. Obecnie całkowity zakaz tzw. aborcji obowiązuje w siedmiu stanach.

– Myślę, że to, co wydarzyło się w USA, pokazuje nam, że dla Pana Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Bardzo się cieszę z tych zmian. Warto przypomnieć, że kiedy w Polsce 22 października 2020 roku na sali TK odczytywano wyrok, to patrzył na nas cały świat. Jednak jesteśmy niewielkim państwem i nie mamy aż tak dużej siły przebicia jak Stany Zjednoczone. Uważam, że zmiany w USA mogą wlać w serca proliferów z całego świata nadzieję na przełom w kwestii ochrony życia dzieci nienarodzonych – poinformowała sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

10 sierpnia br. w Krakowie po raz kolejny rozpoczęła się pięciodniowa Letnia Akademia Pro-Life. Wydarzenie skierowane jest do osób w wieku 18–40 lat chcących bronić ludzkiego życia. Uczestnicy warsztatów zdobywają wiedzę na temat najważniejszych zagadnień bioetycznych w oparciu o rzetelne opracowania naukowe. Zdobytą wiedzą oraz umiejętnościami będą mogli podzielić się z osobami ze swoich lokalnych środowisk.

– Do Krakowa zjechali się ludzie z całej Polski. To ludzie będący apostołami ochrony życia nienarodzonych. Spotykamy się tutaj, żeby rozmawiać, uczyć się merytorycznej debaty, zbierać argumenty i spojrzeć na osoby znajdujące się w kryzysie. Rozmawiamy m.in. o in vitro, antykoncepcji, a także o żałobie po stracie nienarodzonego dziecka – powiedziała Magdalena Guziak-Nowak.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl