fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] J. Wojciechowski: Bez większego budżetu nie będzie łatwo osiągnąć zgody na wyrównanie poziomu dopłat przez kraje UE, które są poniżej średniej unijnej

Bez większego budżetu nie będzie łatwo osiągnąć zgody na podwyższenie, wyrównanie poziomu dopłat przez kraje członkowskie, które są poniżej średniej unijnej (m.in. Polska). Piętnaście krajów ma dopłaty poniżej średniej unijnej, która w tej chwili wynosi 271 euro/ha, a Polska ma ok. 215 euro. To będzie możliwe tylko wtedy, kiedy uzyskamy polityczną zgodę na zwiększenie budżetu na wspólną politykę rolną, i liczę na to, że tak się stanie – zaznaczył komisarz do spraw rolnictwa w Unii Europejskiej Janusz Wojciechowski w programie ,,Z Parlamentu Europejskiego”  w TV Trwam.

W ostatnich dniach Parlament Europejski wysłuchał oświadczeń KE dotyczących kwestii praworządności w Polsce. Takie oświadczenie – dotyczące rolnictwa – zaprezentuje również komisarz Janusz Wojciechowski.

Unijny komisarz do spraw rolnictwa rozmawiał już z przedstawicielami różnych grup politycznych zasiadających w PE, którzy interesują się sprawami rolniczymi.

– Europarlament jest dość pozytywnie nastawiony do tego, żeby chronić rolników przed skutkami niektórych polityk, przed konsekwencjami np. Zielonego Ładu. To, że rolnictwo ma być bardziej przyjazne dla środowiska i klimatu, powoduje pewne koszty dla rolników. Chodzi o to, żeby nie zmuszać rolników do wyższych standardów, nie dając odpowiedniej pomocy – powiedział Janusz Wojciechowski.

Polityk zwrócił uwagę, że obecnie rolnicy prowadzący małe i średnie gospodarstwa mają szanse na otrzymanie środków finansowych z UE.

To jest wielka szansa. Wielka szansa dla rolników, zwłaszcza dla małych i średnich gospodarstw, takich, jakich jest większość w Polsce, bo rolnicy rzeczywiście mogą dość łatwo spełnić te podwyższone wymagania i dostać na to pieniądze – ocenił gość Telewizji Trwam.

Zrównoważone działania na rzecz środowiska muszą iść w parze z wynagrodzeniem  dla rolników – dodał.

Płacenie rolnikom za to, że poprawiają dobrostan, hodują np. świnie na ściółce ze słomy, a krowy wyprowadzają na pastwisko – to jest dobre i dla dobrostanu zwierząt, i dla środowiska, i dla klimatu, i dla rolników, bo mogą dostać za to dodatkowe pieniądze – podkreślił unijny komisarz do spraw rolnictwa.

KE zapewni większe wsparcie słabiej rozwiniętym gospodarkom niektórych państw, aby pomóc im nadrobić zaległości – podkreślił Janusz Wojciechowski.

Decyzją Komisji będzie ograniczenie wysokoemisyjnych działalności przemysłowych. Polska dostanie na ten cel bezpośrednio z budżetu unijnego ok. 2 mld euro tj. tzw. fundusz przejściowy, który pomoże gospodarkom niektórych państw. Dla całej Unii Europejskiej wynosi ok. 7 mld euro. Polska z tego dostanie ok. 2 mld, więc to jest dość istotna pomoc. To jest m.in. inicjatywa Komisji, żeby pomóc państwom członkowskim, aby łatwiej przez to przeszły – wskazał polityk.

Wyrównywanie bezpośrednich dopłat dla rolników ściśle wiąże się ze zwiększeniem budżetu państw członkowskich – ocenił.

– Bez większego budżetu nie będzie łatwo osiągnąć zgody na podwyższenie, wyrównanie poziomu dopłat przez kraje członkowskie, które są poniżej średniej unijnej (m.in. Polska). Piętnaście krajów ma dopłaty poniżej średniej unijnej, która w tej chwili wynosi 271 euro/ha, a Polska ma ok. 215 euro. To będzie możliwe tylko wtedy, kiedy uzyskamy polityczną zgodę na zwiększenie budżetu na wspólną politykę rolną, i liczę na to, że tak się stanie – zaznaczył gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl