MF zmniejsza limit transakcji między przedsiębiorcami

Rząd przyjął projekt autorstwa Ministerstwa Finansów o transakcjach gotówkowych między przedsiębiorcami. Limit został zmniejszony z 15 tys. euro do 15 tys. zł.

Obniżenie górnej kwoty transakcji gotówkowych dla przedsiębiorców to radykalna zmiana, ponieważ biorąc pod uwagę kurs euro limit rozliczenia w gotówce został zmniejszony około czterokrotnie. Właściciele firm będą mogli wystawiać faktury do 15 tys. zł. Te opiewające na wyższe kwoty nie będą mogły zostać rozliczone gotówkowo.

Jak podkreślił ekonomista dr Marian Szołucha z Forum dla Wolności i Rozwoju to krok w stronę nowoczesności za przykładem innych krajów.

– Jest to wpisanie się Polski w trend ogólnoeuropejski, a nawet ogólnoświatowy, ponieważ większość krajów z nielicznymi wyjątkami, idzie w kierunku stopniowego upowszechniania obrotu bezgotówkowego. Powiedziałbym nawet, że zastępowania gotówki pieniądzem elektronicznym – powiedział Marian Szołucha.

Zmiana ma na celu ograniczenie „szarej strefy”. Faktury elektroniczne są możliwe do zarejestrowania, odtworzenia oraz do skonfrontowania z zeznaniami majątkowymi.

Obywatel, czy przedsiębiorca, mając świadomość, że jego transakcje pozostawiają za sobą trwały ślad, jest mniej skłonny do płatności poza oficjalnym obiegiem gospodarczym. Jest to zatem względnie prosty w użyciu sposób na ograniczenie „szarej strefy”. Im większy jest w gospodarce obrót bezgotówkowy, tym mniejsza „szara strefa” i odwrotnie – wyjaśnił ekonomista.

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad i niosących ze sobą ewentualnych zagrożeń.

Pierwszym z nich jest większa niż do tej pory możliwość inwigilacji przez służby państwowe swoich obywateli lub tych, którzy do systemów państwowych w sposób legalny lub nie uzyskają dostęp. Ponadto gotówka może być przydatna w sytuacjach kryzysowych takich, jak wojna. Wtedy odcięcie obywateli od energii elektrycznej skutkuje znacznie poważniejszymi konsekwencjami, niż gdyby obywatele posługiwali się gotówką – zaznaczył Szołucha.

Projekt nie będzie ograniczał transakcji na linii konsument-przedsiębiorca. W takich przypadkach będzie można przeprowadzać operacje gotówkowe na kwoty większe niż 15 tys. zł. Limit będzie obowiązywał w przypadku interesów między właścicielami firm.

Pomniejszanie się szarej strefy, które jest celem wprowadzenia zmiany, będzie dobre dla tych, którzy swoje interesy prowadzą w sposób uczciwy.

Jest to zmiana głęboka, ale oczekiwana przez środowiska gospodarcze, skupiające uczciwych polskich przedsiębiorców – zauważył Marian Szołucha.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl