fot. https://twitter.com/Kombatanci

[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk: Nie ma miejsca na terenie Polski czy na terenie Europy, które by nie upamiętniało naszej walki o wartości tworzące europejski fundament, czyli chrześcijaństwo, wolność i niepodległość

Nasze doświadczenie historyczne jest takie, że właściwie nie ma miejsca na terenie Polski czy na terenie Europy, które by nie upamiętniało naszej walki o wszystkie wartości tworzące europejski fundament – o wartości chrześcijańskie, o wolność, o niepodległość, o suwerenność. Takich miejsc jest bardzo dużo – to miejsca straceń, egzekucji – powiedział min. Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Listopad to szczególny czas pamięci o zmarłych, również tych, którzy przelali swoją krew w obronie wartości, ale także poświęcili swój cenny dar – życie w obronie Ojczyzny.

Nasze doświadczenie historyczne jest takie, że groby żołnierzy walczących o niepodległość Rzeczpospolitej rozsiane są właściwie po całym świecie – zauważył gość audycji „Aktualności dnia”.

Jeden z największych polskich cmentarzy wojennych znajduje się na Monte Cassino we włoskim regionie Lacjum. W ramach upamiętnienia polskich bohaterów została odprawiona tam Msza św. w uroczystość Wszystkich Świętych. Obecni byli ambasador RP we Włoszech, Anna Maria Anders oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych [czytaj więcej].

To tam ponad tysiąc żołnierzy zginęło za wolność Polski, za wolność Europy, za wszystkie wartości, które zostały brutalnie podeptane przez Niemców i Sowietów, czyli przez dwa państwa, które były odpowiedzialne za wybuch II wojny światowej – zaznaczył gość Radia Maryja.

Natomiast 2 listopada 2022 roku polska delegacja przybyła na cmentarz wojenny w Casamassima. [więcej]

Spoczywają tam żołnierze, którzy odnieśli rany w czasie walk w 1944 i w 1945 roku. To także było miejsce spoczynku do czasu sprowadzenia prochów do Polski mjr. Henryka Sucharskiego, czyli dowódcy obrony Westerplatte – podkreślił minister.

Jak przypomniał Jan Józef Kasprzyk, trzeba pamiętać o polskich bohaterach, których groby rozsiane są po całym świecie.

Tych, którzy spoczywają w polskiej ziemi, tych, którzy mają swoje groby i tych, których grobów poszukujemy. Myślę o tych, którzy zostali ekshumowani jako ofiary komunistycznego reżimu, chociażby z Łączki Powązkowskiej (…). To moment, w którym myślimy o przyszłości, będąc wdzięczni tym, którzy nie pytali: Po co?; Dlaczego? i Za ile? Tylko walczyli o rzecz najświętszą dla każdego narodu – o niepodległość i o wolność – wskazał gość Radia Maryja.

Wyjaśnił także, że odwiedzając Grób Nieznanego Żołnierza, można oddać hołd wszystkim żołnierzom.

To święte miejsce, które 2 listopada 1925 roku w Warszawie na ówczesnym pl. Saskim, a potem na pl. Piłsudskiego zostało ustanowione. To jest grób, który dedykowany jest wszystkim walczącym na przestrzeni ponad tysiąca lat o wolność, o należne Polsce miejsce w świecie – dodał.

Nasze doświadczenie historyczne jest takie, że właściwie nie ma miejsca na terenie Polski czy na terenie Europy, które by nie upamiętniało naszej walki o wszystkie wartości tworzące europejski fundament – o wartości chrześcijańskie, o wolność, o niepodległość, o suwerenność. Takich miejsc jest bardzo dużo – to miejsca straceń, egzekucji – zaznaczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Całą rozmowę z Janem Józefem Kasprzykiem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj